ako pristupim k polozkam v <select>

Vedel by mi niekto poradit ? Neviem ako pristupit pomocou javascriptu zrejme , k polozkam options , pretoze ich chcem nastavovat raz taka raz taka ... skusal som toto v nejakej JS funkcii ale neslo to napr. document.meno_formulara.document_selectu.options[document.meno_formulara.document_selectu.SelectedIndex].value = "nejaka hodnota ktora tam uz je len ju chcem anstavit pomocou JS funkcie" ....
pomocou this mi to ide ale ja chcem pristupovat k hociakemu selectu a narabat s tym len neviem ako sa dsotanem k jeho hodnotam v option
....
toto mi ide .... napr. na onClick="alert(x.options[x.selectedIndex].value)" . vypise hodnotu selectu oznaceneho ... ale ako pristupim k hociakemu inemu selectu mi je zahadou pls poradte
Normalne pres document.getElementById('idselectu'); to nejde?

var x = document.getElementById('idselectu');
alert(x.options[x.selectedIndex].value);

___
Jeslti nejde, tak nevím - nikdy jsem s JavaScriptem se selectem nepracoval .. (nemel jsme nikdy proc ..)
no ide mi o to hlavne ze kazdy uzivatel si v svojom profile povybera v <select> nejake hodnoty a po odoslani formulara chcem aby tie hodnoty ktore si v selecte vybral sa automaticky nastavili ako defaultne v danom selecte
A je opravdu nejlepsi resit to pres javascript? (protoze stejne musis resit alternativu, kdy ma uzivatel javascript vypnut....)
praveze to aby sa mi nastavili ako defaultne tie hodnoty ktore si zvolim v selecte vo formulary moze byt aj phpckom spravene len enviem ako ... JS to ma len tak napadlo ci to nepojde tak ono mne je ejdno ako to spravit len ci to bude niekto vediet
tak to můžeš ke každému optionu dát podmínku

<option value="hodnota"<?php if ($select == "hodnota") echo ' selected="true"' ?>>hodnota</option>

samozřejmě upravenou tak aby byla pravdivá ;)
nebo celou nabídku hodit do pole a pak by to mohlo vypadat třeba takto

<?php
$nabidka = array("prvni" => "první položka", "druha" => "druhá položka");
foreach ($nabidka as $key => $value) {
echo "<option value=\"{$key}\"", ($select == $key) ? ' selected="true"' : '', ">{$value}</option>\n";
}
?>
aha diki moc tiez debil som si mohol uvedomit co vlastne potrebujem .... mne stacilo len to ze pokial chcem aby polozka v option bola oznacena tak jej staci nastavit parameter selected na true :) ... dik za nakopnutie
Jen bych rád poupravil Vaše informace - selected bylo v HTML bez hodnoty, avšak v XHTML je hodnota nutná součást - tato hodnota pak není "true" ale "selected" ;)

př.:

<select name="moje">
<option value="hodnota1">volba 1</option>
<option value="hodnota2" selected="selected">volba 2</option>
</select>