Prosím o Vaše hodnocení

Zdary všichni!

Provozuji stránky http://4c.aktualne.cz , neb jsem se na poslednim srazu gymplu zavázal, že se to naučím a odpresentuji nás. I zakoupil jsem mezi Vánocemi a Silvestrem jednu tlustou knihu (Vytváříme www stránky od HTML přes PHP k MySQL) a začal studovat. Přelouskal jsem HTML a jakžtakž to pochopil (patřím ke generaci, která na gymplu ptogramovala v Basicu na IQ 151 a sálovém počítači SM3/10 (CCCP:-)

Začal jsem NĚCO tvořit v Notepadu (sorry:-) a postupně to vrhal na net. S dálkovou pomocí kámoše jsem malinko poodrhnul závoj z PHP a MySQL (ale opravdu jen malinko:-)) a výsledek si teď můžete prohlédnout.

Prosím o konkrétní výtky k začátečnickým chybám a pokud možno ne moc technokratickým jazykem:-) Zkrátka, abych to pochopil. Díky moc za pomoc!

headlong.
To logo trochu moc komprimované
Souhlasim... Jinak zajimave
1/ Rekl bych ze jste udelal chybu, kdyz jste si ke svemu zapoleni s vyojem internetovych aplikaci zvolil knihu, ktera popisuje uz evidentne znacne prekonane metody a zpusoby navrhu stranek v HTML 4.x. Mnoho vyvojaru ze stare skoly ma uporne problemy s pochopenim pricipu pristupneho semantickeho navrhu stranek, ktere jsou ovsem ve sve podstate naprosto trivialni. Mnohe byste si usnadnil kdyby byla knizka novejsiho data a v jejim nazvu figurovaly pojemy XHTML a CSS. Takto jste se nevedomky zaradil mezi ty, kteri se nyni uci mnoho veci podle novych standardu znovu :-).
2/ Rozhodne doporucuji obeznamit se jeste s jazykem pro definici vzhledu - CSS (kaskadove styly), prave jim se totiz dnes nahrazuji prekonane tabulkove layouty stranek, ruzne tagy font, center, ci dokonce opakovany vyskyt br apod ktere urcuji formatovani dokumentu. Zasada je takova, ze (x)HTML by melo obsahovat pouze logicky strukturovany proud informaci a jeho vizualizace by mela byt posleze realizovana prave pomoci definic formatovani jednotlivych elementu a bloku v jazyce CSS. Duvodu je mnoho, ale na jejich vysvetlovani tu neni misto... doporucuji projit si nekolik clanku o CSS a XHTML napriklad na www.interval.cz

Je to trochu obsahlejsi, takze to urcite bude chtit nastudovat... ale pozor na vyber vhodnych knih a materialu. Ty zastarale jsou, jak uz to byva stale na pultech a evidentne stale pachaji zlo :-).
Díky moc za Vaše názory, pokusím se do budoucna něco naštudovat a zlepšit se!

Zkuste ještě napsat pár konkrétnějších věcí, které mohu změnit hned. S tím logem máte pravdu - ale já jsem absolutní grafický antitalent:-) Zkoušel jsem něco zplodit ve Photoshopu, ale nakonec se nedalo vůbec nic použít...

Každopádně ještě jednou díky!
Alex.
místo kupování knih od Computerpressu (že jsem to uhodl napoprvé?) se radši mrkni na:
www.jakpsatweb.cz.

Je tam přehledně, stručně a logicky vysvětleno všechno o HTML, CSS a trochu JavaScript.
Dobrá zkusím to konkrétně:
U onoho loga je problém zejména v nevhodně zvoleném formátu. Pokud ten obrázek máte ještě v původní podobě (ve photoshopu) uložte ho ve formátu PNG namísto JPEG. Vzhledem k použité paletě bude tento obrázek v PNG jeste menší než v JPEGu a nebude docházet k zádné ztrátě kvality, kterou můžete u ztrátové komprese JPEGu pozorovat.

Dále šířku tabulky jste nastavil pevně na 800 px což není vůbec logické ani žádoucí. Doporucuji radeji pracovat s procenty.

Celý layout je zbytečně složitě řešen pomocí tabulek. Daleko efektivnější by bylo těch několik bloků textu označovat do elementů div a nastavit jim rámečky odsazení apod. pomocí stylu. Stránky se pak budou snáze ve všech typech prohlížečů.

V kódu jsem nikde nenašel zakončovací elementy </body> a . Tedy alespon urcite ne tam kde by byt mely :-). Také kód vkládané reklamy by měl být uvnitř elementu body a ne ještě před hlavičkou dokumentu.

Jinak mnoho chyb vám pomůže odhalis spise nez ja, daleko peclivejsi w3c validator

viz.
http://validator.w3.org/check?uri=http%3A%2F%2F4c.aktualne.cz%2F
> ...uložte ho ve formátu PNG...

...a starší počítače ostrouhají...

Do PNG bych osobně nešel. Je sice pravda, že 90% prohlížečů ho zobrazí, ale není jisté jak.
Některá verze prohlížeče umí PNG zobrazit jen bez alpha kanálu, jiná zase nezvládá interlaced atd...

Myslím, že GIF je jistota.
Do PNG bych osobně nešel. Je sice pravda, že 90% prohlížečů ho zobrazí, ale není jisté jak.
Některá verze prohlížeče umí PNG zobrazit jen bez alpha kanálu, jiná zase nezvládá interlaced atd...
Myslím, že GIF je jistota.

Podpora PNG je dnes na velice dobré úrovni, strovnatelné s podporou GIFu, co se praktické funkčnosti týče. Pokud nekteré browsery (jmenovite je to z aktuálních verzí browserů pouze MSIE) nezvládájí alfakanál, nevidím v rom žádný větší problém. Prostě jej zatím nepoužívejte. Nechápu proč vám kvůli tomuto nedostatku v implementaci připadá GIF se svoji zastaralou koncepcí a méně efektivním kompresním algoritmem jako vhodnější formát. GIF totiž alfa kanály neumí vůbec, takže jeho použitím můžete jen těžko něco získat.
>...browserů pouze MSIE...

Hmm... POUZE 98% trhu
Ještě jednou děkuji všem za názory!

V blízké budoucnosti bych chtěl grafiku své stránky totálně překopat. Prozatím můj nejasný nápad:

vše by mělo vzhled "vytržených stránek z bloku". Protože jde hlavně o fotografie, jejich náhledy by vypadaly jako různě "nakřivo" přišpendlené fotky na tomto bloku (případně na nějaké nástěnce?). Mám v hlavě i některé podrobnosti (čtverečkovaný papír, "umolousané" okraje apod. nesmysly:-)

Teď mi řekněte, v čem bych to měl vybudovat, tj. co se mám začít učit první? DHTML, XML, CCS? Někde (snad i zde) jsem četl nějaké názory, že FRAMES jsou již dávno překonaná a zastaralá - mám jít do tohoto či ne?

Díky předem za Vaše odpovědi.

headlong.
Jako prni jednoznacne XHTML/HTML dukladne pochopit nejen syntaxi ale i zasady jeho pouziti (zde doporucuji opravdu opatrny vyber knih, mnoho z nich je zastaralych a veci popisuji chybne. V nazvu knihy by mely figurovat oba pojmy: XHTML (nikoliv jen HTML) i CSS) idealni jsou samozdrejme primo specifikace w3c. Mate to zadarmo a primo od zdroje. CSS je jazykem, ktery vam umozni takove hracicky jako jsou prave ony umolousane okraje papiru na pozadi textu (rozhodne je to jednodussi nez pomoci tabulek :).
Pokud budete vyzadovat interakci svych stranek s okolim je vhodnou technologii Javascript v kombinaci s w3c-DOM (dokumentovy objektovy model) ktere vam umozni delat s obsahem stranek takrka cokoliv (ruzne rozbalovaci seznamy, prepinace stylu,... atd).
Jazyk PHP a technologie skriptovani na strane serveru vubec jsou dalsi dulezitou oblastni pro vyvoj stranek. (PHP vam prave umozni generovat zmensene nahledy, treba i nakrivo).

ad FRAMES. Frames jsou skutecne jiz zastarale a prekonane reseni pro navrch layoutu stranek, predevsim diky mnoha omezenim, ktere jejich pouziti prinasi. A i kdyz jim nelze uprit jiste vyhody v nekterych konkternich situacich, obecny trend se uchyluje smerem k CSS layoutum. Ty jsou vsak podstatne komplexnejsi nez samotne ramce a navrh stranek v CSS se od navrhu rozlozeni ramcu hodne lisi. Aby jste mel ceho se chytit, muzete vyuzit poznatek, ze ramce jsou plne nahraditelne scrollovatelnymi divy (css) a Javascriptem. Na vyhody CSS pak casem prijdete sam.
Smaž to!
Pro Ge0rge: díky moc za rady!

Pro KotY: proč?

h.