CSS - pozicování

CSS je podle mě absolutně užásná záležitost. Když jsem přestoupil na CSS 2, našel jsem skvělou pomůcku - pozicování. Podle mě pozicování může úplně nahradit framy ( fůůůj!).
Používáte ho ?
Ne asi, jak se da jinak udelat design webu bez CSS, to je nemozny, teda jde pomoci bgcolor ,... ale to je hruuuza....
ne, neznam... :-(
#lama: ale da a je jich porad plno...
z hlediska pristupnosti je css idealni ale ma jednu velkou nevyhodu, musite toho hodne precist, znat chyby prohlizecu a osetrit je aby vysledek vypadal vsude stejne, ono totiz neznamena - validni kod = stranka je vsude stejna ;)
jimmy: jo, kdyby se standardu drzely i prohlizece (a hlavne IE), bylo by to vo necem jinym
kdyz jsem zacal delat css tak jsem mel nocni mury ve kterych mi pred ocima behalo margin a padding :)

ale zas tak hrozny to neni casem se vam to dostane do krve, ted uz z nudy delam CSS "sablony" do budoucna..
cSS rUleSsSs;)
2 #lama:
Umíš také jiné věty než: "$něco rulesss"? (případně varianta s "rulezzz")

Zatím jsem v tvém podání jinou neviděl...
#lama má v podstatě pravdu, já bych to akorát nevyjádřila tak ostentativně ;-)
Víc než čisté pozicování se mi ale v poslední době zalíbily floaty - to je věc, která při správném použití funguje skoro sama, bez postrkování...
Musím říct že CSS je podle mě na tvorbu webu nezbytná věc!
To Freya: Floaty? Můžeš o tom napsat něco víc?
http://www.pixy.cz/blog/2003_12_archiv.html#1071056082
http://www.pixy.cz/blog/2004_01_archiv.html#1074594674
2DT: Ale umim, jen ty vidis takovyhle vety typu ruless;)))
Teď zkouším css, dříve jsem vše dělal tabulkama, ale nemůžu zatím přijí css na chuť, když zadám hodnoty např. absloute ... xx px, tak se to chová v mozille uplně jinak než ie, je to normální ? u ie asi jo co? U tabulek jsem moc neřešil optimalizaci na různá rozlišení prostě se to nějak zarovnalo, a nemuselo se rolovat, u css se mi zdá, že je to komplikovanější, možná jen pro mě :)
Skus dat
body, Html {height: 100%; width: 100%; margin: 0px; padding: 0px;}

Kdyz budes mit tohle, tak pak bude position: absolute vsude stejny, on totiz kazdej prihlizec ma jiny okraje.
Zkusím, pokud to pojede, tak mi to moc pomůže, dík
I tak to nefunguje, viz. http://www.abc-bazeny-sauny.cz/novecss/index.html

krajní sloupečky jsou v mozille odsazeny jinak než IE rozdíl je cca. 2 px, možná dělám někde chybu, ale nevím kde...

Jinak nevíte, jak docílit toho, že když JS měním a zapisuji přes document.write např. tag DIV, viz kód z indexu, aby když někdo bude mít vyplý JS , aby to bylo validní nebo neházelo chybu? zatím jsem to řešil alternativním zápisem DIV do tagu noscript.
Dík za rady
Moc jsem to nezkoumala, ale tohleto je ukázkové křížení tagů...
<script>
if ( window.screen.width > 900)
{document.write('<div id="s_s1024x768">');}
else
{document.write('<div id="s_s800x600">');}
</script>
<noscript><div id="s_s"> </noscript>
bla bla bla atd.
</div>

To řešení s používáním jiného ostylení při různých rozlišeních mi přijde zbytečně složité. Být tebou, zaměřím se raději na jednoduchý "vytahovací-roztahovací" layout, který vypadá jakž-takž slušně při každé velikosti okna.
Myslel jsem si že se ozveš, jsem ale rád ...
ale nevím co tím myslíš
křížení tagů ?
pochopil bych b i /b /i Co je na tom kříženýho, když se zapíše od toku jen jedna varianta?
taky neznám pojem
vytahovací-roztahovací" layout, jsem totiž začátečník, takže nevím.

Problém je v tom, že se nechci spokojit s rozlišením 800 x 600 a při vyšším rozlišením s prázdným místem vpravo. A taky se mi nechce dělat verze pro 2 rozlišení. tedy 2 různé stránky...

Nevíš co s tím odstupem v různých prohlížečích ?


Dík
Pavel D.
křížením tagů mám na mysli <noscript><div></noscript></div>. Kdyby to tam zůstalo, asi by ti ta stránka nevalidovala nikdy. (noscript je tag jako každý jiný.)
Tyhle kiksy byly zakázané už v HTML 3.2. V XHTML by se ta stránka pravděpodobně vůbec nezobrazila.

Vytahovacím layoutem jsem chtěla říct Zobrazení Stránky Za Použití Relativních Jednotek - třeba procent nebo em. Není to ovšem samospasitelné (třeba obrázky mají pevnou velikost, s níž je třeba počítat).
Taky mám jisté nepěkné zkušenosti s počítáním procent IE vs. zbytek světa. Hádám, že to má cosi společného s vykreslovacím módem prohlížeče (quirk/strict). Ale jde to a výsledky se mi často hodně líbí.

Když jsi se zmínil o volném místu u stránek pevně navržených pro 800x600, mám k tomu jednu ne-zcela-dořešenou otázku.
Co chceš dělat s tou spoustou místa v neomezeném 1024x768 a při třísloupcovém layoutu? Já o moc větší šířku než těch cca 750px stejnak nevyužiju, protože nechci používat příliš dlouhé řádky (nad 65 znaků). Zajímá mě názor ostatních.
Ještě něco, trochu rýpnu,

myslíte opravdu, že layout z tabulek opravdu zpomaluje načítání stránky, nemyslím teď v délce 15 str. ? Je mi jasné, že s css se dají dělat kouzla, tedy když to někdo umí :), ale strašně moc stránek jedou pořád na tabukách, a jsou to ty stránky, které vypadají dobře při jakémkoliv rozlišení, tam kde je použito css jsou stránky vždy vlevo s velkou mezerou vpravo ... mezera vprvo je daň za css? Nebo se pomocí css centrovat. Nikde jsem to totiž nenašel.
To Freya: Toho křížení jsem si vůbec nevšiml, ani poté cos mi řekla, že tam je :),

Nerozumím otázce:

(mám k tomu jednu ne-zcela-dořešenou otázku.
Co chceš dělat s tou spoustou místa v neomezeném 1024x768 a při
třísloupcovém layoutu? Já o moc větší šířku než těch cca 750px stejnak
nevyužiju, protože nechci používat příliš dlouhé řádky (nad 65 znaků).
)

Chtěl jsem to optimalizovat na 3 sloupce pro rozlišení 800x600 a 1024x768, což je odhadem 80% používaných rozlišení. Prostě nelíbí se mi volné místo vprvo a všechno nacpané vlevo, a když to udělám ro 1024, tak zase roluji.
krajní sloupce by měly být stejné akorát levý by se měl posunout a prostřední zvětšit, tak by tam žádné místo nezůstalo.
Delší načítání stránky je lžička vody ve smradlavé louži negativ tabulkového layoutu :-)
Z výzkumů vyplývá, že průměrně se beztabulkovým layoutem skrouhne zhruba 15 - 30% velikosti stránky. Když má celý zdrojový kód kolem 20 kB, výsledek samozřejmě není tak citelný, ale je tam ;-)

>tam kde je použito css jsou stránky vždy vlevo s velkou mezerou vpravo
...není pravda. Akorát je to trochu jednodušší. Řešení je dost podobné jako v tabulkovém layoutu - prostě se všechno zanoří o jednu úroveň hlouběji, přičemž ten první div zařídí vycentrování stránky.
Podrobně se tomu věnuje Pixy:
http://www.pixy.cz/blog/2003_08_archiv.html#1060763200
Stranky s tabulkami se nacitaji stejne rychle...