vadné formátování odstavce v css

Ahoj,

mám odstavec <p> ..... <p>
A v něm chci část textu zarovnaný doprava (standardní formát odstavce v css) a část na střed. To jsem udělal přes třídu a div, ale nechodí to. Respektive je to na středu, ale je to černé a vypadá to, ja by se tou class "vypnul" odstavec. Mrkněte na to prosím.


http://zongler.wz.cz/pages/tips.php
Máš v tom strašnej zmatek...sem tam ňákej center, ňákej br, ňákej p....

Proč to neuděláš jednoduše <p style="text-align:center"> .. </p> a <p style="text-align:left"> ... </p> ...
meca:

Protože jsem trubka a nenapadlo mě to... :-)

Díky
David
Jo a ještě mám malý dotaz. Vždycky jsem měl zato, že css slouží k ušetření práce a času. Ale dělat tučné písmo přes class je složitější. Normálně stačí <b> ....něco....</b>, ale v css musím mít něco v externím souboru a pak ještě v dané stránce <div class=tucne> .... něco...</div>, což je minimálně třikrát více znaků....

Jo a jak se zbavím <br> ? Abych po každém odstavci dělal konec (</p>) to mi přijde stejně jako s tím tučným písmem.

Takže....?
:-)
>> Abych po každém odstavci dělal konec (</p>)

Co na tom? Vzdyt je to <p> jako paragraph (odstavec)
Sojkovec: No jo vlastně :). Tak já to časem předělám. Ještě, že tam nemám moc textů :o). Díky
Nemusíš používat class=tucne, ale můžeš klidně použít <strong> ...
h.:A proč ne <b>? :o)))

Tuším, že uvnitř <p></p> se nemá necházet <div>, ale to si nejsem jist...

Členění textu: základem je rozdělit text na odstavce, a to podle toho, jak je v těch odstavcích :o), a to je <p> a </p>. <div> je vhodný hlavně na větší úseky, může v něm být několik <p> nebo <div>, zatímco <p> se do sebe vnořovat nemůžou. Uvnitř <p> bych já <div> asi nepoužíval, na to máme <span>, ale třeba na tučné písmo bych použil <b> a případně si udělal v CSS deklaraci vzhledu b, rozhodně bych to neházel do spanu a do divu už vůbec ne. Nápodobně třeba <i>.
Nazývejme věci pravými jmény prosím

<b> ...bold = tučné
<stong>... = důležité

Zatímco první tag je čistě formátující, druhý je významový. No a protože je dnešní trend odstraňovat formátující význam z HTML do CSS, tak už webdesigner nemá přemýšlet "co udělám tučně?", ale "co je důležité?".
No a pak nastaví v CSS tento text třeba červeně (nemusí být vůbec tučně)

Takže <span class="tucne"> je imho větší prasárna, než <b>
>> Tuším, že uvnitř <p></p> se nemá necházet <div>, ale to si nejsem jist...

R.U.R. ma pravdu, <p> je radkovy element, a uvnitr se nesmi nachazet element blokovy, jako treba <div>. Taky uz jsem na to pri validaci narazila...

Dalsi vyhoda CSS je, ze kdyz si ted vytvoris <span class="cokoliv"> - nemyslim zrovna tucne - muzes to v budoucnu menit jen na jednom miste - v CSS souboru, a ne v kazdem miste HTML kodu, kde se to vyskytuje. Tzn., ze az si za par mesicu reknes, ze to co je ted tucne chces mit treba kurzivou a cervene, nebude to zadny problem - narozdil od toho, kdybys to ted vsechno obalil do <b>. To je muj nazor, a jako prasarna mi to nepripada - s ohledem na snadnou udrzbu v budoucnu...
No, pokud chci v textu něco udělat tučně, pak to je zřejmě důležitá informace a použiji <strong> ... Důvod používat <b> mě fakt nenapadá ...
Důvod je nasnadě-je to kratší:o) A my líní lidé (matematici zvláště) bychom rádi měli všechno co nejjednodušší. <strong> je oproti <b> dvojnásobně dlouhé => <b> se napíše rychlejc a je menší pravděpodobnost, že se udělá překlep:o)
<b> versus class... - Elis, máš sice částečně pravdu, ale neni problém si v CSS nadeklarovat, aby <b> bylo netučné, kurzívou a červené!
Nicméně uznávám, že je asi opravdu mnohem správnější používat <strong>, věštšina argumentů pro něj je velmi důrazná!
<span class="tucne"> je prasárna z několika důvodů:
- místo "tucne" to má být "vyrazne"
- maj íse používat významové tagy, pokud to je možné, takže <strong> nebo aspoň <b>, <span> je naprostro bezvýznamový (stejně jako div)
- je to nejdelší ze všech možností zápisu (zde uvedených, vím, že by to mohlo být ěště delší, třeba <span style="text-weight:bold">, to je ěště horší)
- pokud někdo bude mít prohlížeč bez podpory CSS nebo s různýma restrikcema pro CSS (cca 1% :o), tak span, to nezvýrazní, <b> i <strong> ano
možná jsou i další důvody, připadně doplňte
Žádný důvod, kromě toho, že to je kratší, mě fakt nenapadá..:-)

<b> nemá význam, na ztučňování je tady css a pro zvýraznění něčeho důležitého <strong> ...

Je to sice kratší, ale je to v podstatě něco jiného. To je, jako bys používal místo title alt, protože je to kratší...

S tím class a <b> a <strong> vs. vypnutí css máš rozhodně pravdu ...
> kdyz si ted vytvoris <span class="cokoliv"> - nemyslim zrovna tucne - muzes to v budoucnu menit jen na jednom miste
....
ze to co je ted tucne chces mit treba kurzivou a cervene


b {font-weight:normal; font-style:italic; color:red}
DoubleThink: Pravda, na to jsem nepomyslela... Takže <span> tady fakt nemá význam.
No právě proto - když už stylem popřu formátovací význam tagu <b> - je lepší použít radši významový tag <strong>