Otazníky místo "š" a "ž"

zdarek lidi mám takovej dotaz - databáze na tomhle serveru mi nechce přelouskat český znaky š a ž - místo toho to vypisuje otazníky ... když dám dotaz SHOV VARIABLES; tak mi to hodí samozřejmě info a v položce character_set se objeví CZECH místo win-1250 který by se mi tam líbilo mnohem weecs :o) ... jak to mám změnit? a nebo jak mám tohleto obejít?
nutné .... moc dík zatim zdar :o)
Ja uz s podobnym dorazem strasim v sekci SQL ... a bez vysledku :) ... tak doufam, ze budes uspesnejsi :o)

Ale, me se znaky do DB zapisuji i ctou korektne (a nedelal jsem kvuli tomu zadny extra upravy) ... jen trideni diky tomu CZECH zlobi.

Kdyztak si zkus zkontrolovat, jestli se ti ta cestina nemrvi uz nekde jinde (pri vypisovani nebo zdavani z formulare) ... fonty, kodovani v metatgach

Radek
Radku sorry, toho jsem si vsiml, ale nejak na to zapomel :/

serveru je jedno, co tam davas za data a v jakem to je kodovani, prusvih je v tom, ze jakmile chces tridit podle nejakeho takoveho pole, domniva se, ze pouzivas ISO kodovani a je problem mu rict, ze to teda neni iso, ze to je win1250 nebo kdovico, protoze by podle toho musel upravit vytvorene indexy a celkove by se to docela zkomplikovalo

jedine prekodovavat pri ukladani a vybirani dat do/z mysql do ISO kdyz uz vubec musite pouzivat takova obskurni kodovani

tj. budto rucne (recode/iconv nebo staci i nejaky regexp nahrazujici ty 4 ruzne znaky) nebo to prekodovani muzes zapnout na mysqld serveru dotazem "SET CHARACTER SET cp1250_latin2" na zacatku spojeni s databazi
Diky Miro :o) ... jeste jsem to nezkousel, ale vypada, ze to ...

SET CHARACTER SET cp1250_latin2

... je presne to, co jsem potreboval :o) ... Ja na to sel puvodne z druhy strany, ale mohlo mi bejt jasny, ze by to tak bylo realne neschudny :) ... Az si to ozkousim tak poreferuju to hoto "svyho" vlakna :o)

Radek