IE padding HTMl vs. XHTML

Zdravím. Chtěl jsem si předělat stránky do XHTMl, ale jak tak koukám, tak to buď nebude tak lehké a nebo to nepůjde vůbec a to opět kvůli tomu za*ranýmu exploreru! (Někdy bych opravdu byl rád, kdyby programátoři exploreru zapomněli věechny svoje programátorské znalosti :-( )
Vysvětlil by mi mi někdo prosím, PROČ když mám html dokument, tak jede padding na Mozille i IE a když tam dám XHTMl, tak Mozilla to bere pořád a IE dělá, jako by padding neexistoval?
Moc dík.
Tak jsem právě zjistil, že nezáleží na doctype, ale na tom, že se před doctype vyskytuje ten php zápis. A nemusí to být ono xml, stačí cokoliv jiného.
Měním tedy dotaz na to, jestli by mi někdo nedokázal poradit, jak dát před doctype php kód, aniž by bylo takhle ovlivněno zobrazení v IE
Tak jsem kódování nechal jenom v meta tagu, je to i tak validní a funguje to i v IE. Konečně! :-)
Jak je známo, MSIE musí mít DOCTYPE se Strict vždy na první řádce, jinak používá quirk mód. A i podle (ne)podpory MIME pro XHTML je zřejmé, že jádro vůbec netuší, že něco jako XHTML existuje.

Stručně a jasně viz např. http://diskuse.jakpsatweb.cz/index.php?action=vthread&forum=10&topic=384