HTML či XHTML

Na toto téma už bylo napsáno spoustu řádků, ale chci se Vás zeptat co si o tom mylíte? Jaký výhody má XHTML oproti HTML?
HTML je zastaralé. XHTML je podle mého názoru daleko lepší. Kdyby bylo po mém, zrušil bych všechny formátovací tagy (b,i,u,adrress,font) .... A nechal bych jenom span,div,hr,br,a metatagy. Jinak pokud ti můžu poradit, nauč se xml, já jsem na xml dávno přešel a musim říct, že spolupráce CSS,XHTML,PHP,MySQL a XML je výborná, měl by si to zkusit ...

XHTML:
1) je módní
2) není závislé na grafice => můžeš vytvořit grafiku pomocí CSS a potom připojit, snadno měníš grafiku aniž by si musel měnit obsah => skvělá věc.
3) zabere relativně málo místa => rychleji se načítá
4) je daleko přehlednější, autor se na zdroják podívá a vidí ...
5) teď z fleku mě už nio nenapadá ..., ale výhod se ještě najde

HTML
1) Zastaralé
2) CSS se těžko použivá
3) grafika je závilá na formátovací tagy => více kB
4) nepřehledný kód
5) vytváření stránek v html trvá dlouho a leckdy zbytečně.

Věř mi, vyber si XHTML ... (nejlépe Strict)
ad

HTML
2)?
3) To same co 2
4)nemusi bejt
Já být tebou, tak zvolím xhtml už jeom proto, že je novější. Já jsem se naučil html a teď se "přeučuji" na xhtml, zatím v něm neumím vůbec nic, ale doufám že časem....
Petr:
1 - ze je neco modni, to je fakt duvod jak svina
2 - css se v html pouziva uplne stejne, zadnej rozdil
3 - u xhtml nechapu, u html je to kec - muzes psat v html i bez formatovacich tagu a pak to zformatovat pres css stejne jak u xhtml
4 - jak je kod prehledny vubec nezavisi na jazyce, ale na tom, jak to kdo napise
5 - html - co na tom trva dlouho? nejak nechapu... nevidim rozdil

jinymi slovy jsi nedal jedinej duvod, proc pouzivat xhtml.

tim nechci rict, ze by se nemelo pouzivat, ale zas tak moc na tom nesejde. i v html se da napsat cisty zdrojak, prehledny, oddeleny vzhled od semantiky... proste nezalezi na nejakym iksku, ale na tom, jak to kdo napise.
Přesně... už od tý doby, co jsem zaslechl o XHTML se snažím zjistit rozdíl... ale prostě zdá se mi to úplně stejné.... a to, co tam zmiňoval Petr je úplnej nesmysl....
Já to vysvětlim... Ještě jednou ...

XHTML
1) je módní > to znamená, že se hodně použivá a bude mít v budoucnu uplatnění. Chtěl jsem navázat na to, co říkal autor, že se o tom hodně píše.
3) zabere relativně málo místa => rychleji se načítá > tzn. pouříváním div,span a dalších "nenáročných" tagů se ušetří místo, spíš než používáním font,adrress a dalších typicky html tagů... To, že šetří místo je jasné ...
4) je sice pravda, že prehlednost nezávisí na jazyce, ale pokud bude využívat XHTML pomocí div a span dám klidně ruku do ohně, že je přehlednější. Příklad: Máme stránky v HTML 80% zdrojáku je text a 15% zabírají tagy, zbytek komentáře nebo js, css ... Máme stránky v XHTML 90% text a 6% tagy, zbytek to samé co nahoře. Ty procenta jsou podle odhadu a jenom zhruba ukazují problém a trend HTML a XHTML

HTML
2) CSS se těžko použivá> Znovu jsem to myslel obrazně. HTML nebylo přímo vytvořeno pro barvy a multimédia, pouze pro text. Postupem času začali přidávat tagy, které formátují. Začalo to nevinně: b,i,u, ale po čase přišel tag,který hýbal světěm, a sice font. CSS se používá u obou stejně, s tím rozdílem, že v HTML jsou formátovací tagy povoleny a v XHTML NE. Proto ten, kdo vytváří sránky s plnou grafikou, by měl použít XHTML ...
3) grafika je závilá na formátovací tagy => více kB > nemusí být přímo závislá, ale zhruba platí to samé jako v bodě 2. Ach bože, nesmíte to brát do slova. To, že se zvětšuje kB používáním font, doufám každý chápe ...
5) vytváření stránek v html trvá dlouho a leckdy zbytečně > kdo si kdy zkusil vytvářet stránky HTML v notepadu, dá mi za pravdu, že všechny ty formátovací tagy, tabulky a další hrůzné věci dokáží zamotat hlavu. Kdežto XHTML, div a span hezky, tiše, rychle, bezbolestně ...

Má ještě někdo dotazy?:)
Dobře, dobře, možná mluvim trošku nesmyslně ... Ale vy to pochopíte ...
divy a spany v HTML nefungujou?!
Já bych to ukončil takhle: Jestliže neumí ani html ani xhtml, tak by se podle mě měl naučit xhtml protože se (asi) v budoucnu více uplatní.
ne, ne, jasně že fungujou, ale ... Já se na to vykašlu. Vy dokážete člověka pořádně vytočit ... No nic necháme to takhle ...
Petr: vypada to, ze nechapes jednu zakladni vec: v html se NEMUSI pouzivat font, b, i, u a dalsi formatovaci tagy. kdyz je nebudu chtit pouzit, nikdo a nic me k tomu nedonuti. v html se da psat uplne stejne jako v xhtml. tim padem tvoje argumenty o css, pomeru tagy:text a prehlednosti ztraceji smysl.
XHTML mi přijde jako nová verze HTML, nic víc. XHTML neznám dokonale, ale je lepší. HTML se už dále nevyvíjí.
Tonik: Tuhle zakladni vec chapu ...
Pri prechodu HTML - XHTML toho moc k uceni neni, jde o to, zapamatovat si co nepouzivat, ale toho take neni tak moc.
Naopak pri XHTML - HTML je treba jen vedet kde ty moznosti navic hledat.
Petr >> Když to chápeš, tak co to tu meleš?
Zmínka o tagu který hýbal světem - font a u něj dvakrát zmíněný adress mě trochu přinutila k zamyšlení.
Tag font jsem v životě nepoužil ani jedenkrát a nevidím žádný důvod proč ho použít.
Tag address nemám ani tušení k čemu je a v životě jsem o něm neslyčel :-)
(podíval jsem se na www.jakpsatweb a musím říct že pořád nemám tušení k čemu je) :-)

U mě možná bylo dobré to, že když jsem se začínal učit HTML důkladně (což bylo relativně nedávno), tak jsem už věděl, že používat tagy jako font, b atd. není úplně to nejlepší, takže jsem se na většinu z těchto tagů vůbec nepodíval a nemám ani tušení že existují. O to rychleji jsem se HTML s CSS naučil a zatím opravdu nevidím důvod proč přecházet na XHTML.
Ani po přečtení všech příspěvků v téhle diskuzi.
Doplnění předchozího příspěvku:
Přiznávám ale že o XHTML nevím skoro nic, ale mám pocit, že tam je oddělení obsahu od stylu 100procentní, že do xhtml dokumentu se píše jen text uzavřený do libovolně pojmenovaných tagů a formátování se pak urči na základě těch tagů. Je to tak? (Teď vypadám jako naprostá lama, ale když mi zatím html s css stačilo, tak se za to vůbec nestydím).
Je vůbec možné v xhtml definovat nějaké základní formátování přímo v dokumentu?
Nevím, kdy bylo co oficiálně uvolněno, alev praxi, tedy z toho, co bylo vidět na Internetu, nastoupilo oddělení obsahu od stylu v HTML dlouho před nástupem XHTML. Jazyk XHTML toto jen určil jako své striktní pravidlo.
Přímé formátování se používalo jen v závislosti na editačním prostředí a pak tam, kde se vyskytovali lidé s nedostatečným rozhledem a předvídavostí.
vačšina prehliadačov zvládne akýkoľvek mix (XHTML a HTML)
čo sa týka formátovania, tak použitie formátovacích tagov je nepodstatné ak sa v CSS "preformátujú"
keby sme išli do úplných podrobností, tak HTML vs XHTML = flame ((frame, table) vs. (div a span))
priame a nepriame formátovanie je závislé len na tom, ako to zapíše autor (výhody a nevýhody sú jasné)
no a učiť sa XML na tvorbu Webu je PMSN (IMHO) choré, keď je to primárne určené na výmenu údajov medzi SW (programami), aj keď netvrdím, že sa to nemôže zísť.
Já si myslím, že to stále bude věc názoru úplně stejně, jako jsou zastánci digitální fotoaparátů a klasických zrcadlovek. Viz. článek Jiřího Koska na intervalu:

http://interval.cz/clanek.asp?article=3600
Nooo... Ide napriklad na kazdom normalnom mobile.........
Tom (vsbcs.wz.cz)

Prosim ta...nenechaj ma v stichu...som si pozrel tvoju stranku a mas brutalne namakane urobene zobrazovanie online pripojenych ludi...
Keby si mi s tym mohol pomoct, alebo poslat kod na to...asi PHPcko...ze...bol by som Ti nekonecne povdacny...chcel by som aj ja nieco take v svojej stranke...Dakujem... Lubos
Spravne napsane a validni html je mozne zobrazit i na mobilnich prohlizecich, stejne jako xhtml.
<PMSN>
si klidne piste v html, pokud nepocitate s tim ze budete stranku prizpusobovat 'novym' technologiim.
---na druhou stranu---
Pokud chcete tvorit rozsahle; dynamicke stranky; vyuzit formatovani pro ruzna cteci/prohlizeci zarizeni; vyuzivat xml; skriptovani a dalsi ptakovinky, pak se urcite neobejdete bez xhtml.
</PMSN>
Dulezite je, aby byl obsah stranky ctivy, pritazlivy, v necem unikatni, davajici navstevnikovi nejakou pridanou hodnotu - uzivateli nijak nezalezi na jazyce, kterym je interpretovana stranka.
Tak napr. rozdil mezi HTML 4.01 Strict a XHTML 1.0 Strict je velmi maly. Jde vlastne jen o syntaxi.