CSS a tabulka

prosím jak jde inteligentnějc (mimo toho že nepoužiju tabulku) napsat třeba toto :
CSS :
.table{background:red}
.td1{background:green}
.td2{background:black}
HTML:
<table class="table"><tr><td class="td1"></td><td class="td1"></td></tr></table>

mám namysly aby se celá tabulka dala vystylovat třeba jen jednim řádkem v css a aby to bylo co nejmodernějc , jestli mě chápete.... :)
Jestli to chceš udělat nejmodernějc tak ti řeknu jedno: Nedělej to tabulkama.

A teď k tvojí otázce: vždy za .table{background:red} udělej ; čily:
.table{background:red}; .td1{background:green}; .td2{background:black};.
> .table{background:red}; .td1{background:green}; .td2{background:black};.
Odkdy se mezi {} dávají středníky?

Různé části tabulky jednou řádkou neostyluješ. Rozhodně není moderní cpát do toho zbytečné třídy (místo třídy .table se dá použít prostě table, jako tag). Dál je možné nastavit pro všechna td v tabulce jedno pozadí, a další definicí nandat pozadí pro to, cos nazval .td2. Tím se zbavíš další třídy.

Nebo existují tagy <col> a <colgroup>, které tě zbaví nutnosti psát všem buňkám v jednom sloupci stejnou třídu, stačí prostě ostylovat celý sloupec naráz.

Dále máme <thead>, <tbody> a <tfoot>, další prvky pro sémantické rozčlenění tabulky.

Viz. http://www.jakpsatweb.cz/tabulky_nove.htm
Chybka se vloudila, středník patří před závorku:
.table { background-color: red; }
děkuju všem ;)
> Damian (Jestli to chceš udělat nejmodernějc tak ti řeknu jedno: Nedělej to tabulkama.)

Jak víš co chce dělat? Proč by se nemohly i v moderním zápisu použít tabulky, když chce udělat tabulku ve smyslu tabulkového zápisu dat nebo něčeho?

Říkám to znovu, nevím proč ale na fóru WZ je tabulka brána jako cosi podřadného......
> Říkám to znovu, nevím proč ale na fóru WZ je tabulka brána jako cosi podřadného......

No diť taky je ne?
Tabulky jsou určeny na tvoření tabulek a pokud jsou na tohle použity je všechno v pořádku, nic podřadného to není.
Právě naopak - vytvořit nějakou tabulku dat pomocí divů spanů s pozicováním by byla podle mě prasárna.
a myslím, že aj dosť fuška
?:-)
<HTML>Souhlasím s Tomem.
Damian zřejmě nikdy nevypisoval žádné tabulkové data, nebo dokonce ani neví k čemu tabulka je. Ale nadruhou stranu na to, jak je jeho web složitý, obsáhlý a propracovaný ho má validní, to chválím</HTML>
tabulku chci pouzit na tadove udaje ,
a protože se mi nechce furt dokola psat:
<tr><td id=what><span id=text>údaj 1</span></td><td id=what><span id=text>údaj 2</span></td></tr>
a protože těch řádků je hodně ,tak jsem to chtěl nějak moderně obejít ale asi se nic nezměnilo
1. tabulce bych dal třídu, řekněme .tab - identifikátor ID se používá pro něco, co je na stránce jen jednou - <table class="tab">

2. jestli jsou styly buněk jen dva, použil bych TD a TH, zapsal bych jim styl takhle:
.tab td { background-color: red; }
.tab th { background-color: black; }
a mohl bych si odpustit třídu v buňce i tagy SPAN
tohle jsem myslel ! díky :)