Hehe, podlě mě je to dost drahý, co se týče poměru rychlost/cena. Pokud chce někdo argumentovat neomezeným transferem, tak ho pošlu někam (třeba do obchodu;-) ), protože s tou rychlostí by se těžko limitu dosáhlo.
Holt, škoda, že Telecom jsou vydřiduši, jinak bychom se tu bavili o ADSL. V souvislosti s ADSL vám doporučuji tyto dva obrázky z technet.cz:
http://www.technet.cz/obrazek.html?obrazek=tab1.jpg
http://www.technet.cz/obrazek.html?obrazek=tab2.jpg
Hehe, stěhuju se do Koree...
Jinak článek je takový, je zkopírován z Technetu, na což upozorňuji:
Dočkáme se ADSL na jaře roku 2003 a jak bude vypadat nová nabídka Českého Telecomu?
5.12.2002 Miroslav Sova
V posledních dnech se stále častěji v diskusích pod různými články setkávám s názorem, že požadavky zástupců uživatelů na celodenní paušál u dial-upu v ceně 900 Kč a na urychlené zavedení ADSL služby v ceně do 1300 Kč, jsou nepřiměřené. Když vyloučím možnost, že by v diskusích vystupovali členové vedení ČTc, napadá mě pouze myšlenka, že někteří uživatelé se už s cenovou politikou Telecomu smířili natolik, že jim ani nevadí fakt, jak moc nám okolní svět utíká.
V předchozím článku jsem se více věnoval probíhajícím jednáním Internetového Fóra, dnes bych se chtěl opět vrátit k technologii ADSL. Už jen několik dní chybí do začátku roku 2003 a tato technologie u nás stále není internetové veřejnosti dostupná, ačkoliv její komerční spuštění jinde ve světě proběhlo již koncem roku 1999. Nedávno se mi dostal do rukou zajímavý dokument společnosti Point Topic s aktuálními (na naše poměry) informacemi o vývoji této technologie ve světě za rok 2002. Než vás zahrnu čísly, dovolil bych si představit náš soukromý průzkum, ke kterému nás dohnalo tvrzení zástupců ČTc, že jejich služba IOL Platinum byla naprosto standardní a ničím nevybočující z cenových relací v jiných státech Evropy. Na stránkách výzvy jsme se proto rozhodli shromáždit informace nejen o tom, kolik v jednotlivých státech zmiňované ADSL stojí, ale i jakou rychlost poskytují jednotliví operátoři, případně jestli používají časový nebo datový limit. Celý přehled monitoruje 28 operátorů v 22 zemích světa a neustále se ho snažíme rozšiřovat a aktualizovat. Jak dalece je pravdivé tvrzení Českého Telecomu o naprosto standardní nabídce IOL Platinum, se můžete přesvědčit z následujícího grafu. Ještě před tím si dovolím nabídnout tabulku, která kromě cen obsahuje i ceny za instalaci nebo případné omezení objemu přenesených dat.
K datovému limitu v Holandsku je třeba dodat, že se limit vztahuje pouze na nejlevnější program a za každých dalších 100MB dat zaplatí zákazník 15,50 Kč. V nabídce programu ADSL Comfort (512/128) za 1620 Kč a ADSL Advencent (1024/256) za 2732 Kč se už limit na objem přenesených dat nevyskytuje. Ceny jsou určené podle aktuálního kurzu ČNB, není tedy vyloučen posun ceny oběma směry podle aktuálního stavu české koruny.
K tomuto grafu byste zcela jistě mohli namítnout, jak můžu míchat jablka s hruškami a uvádět ve společném grafu sice stejné služby, ale s naprosto odlišnými parametry. Dovolím si proto upozornit na fakt, že ani jeden operátor v tomto grafu neposkytuje nižší rychlost než ČTc a ani tak nízký limit na objem přenesených dat. Nabídka Kanadské společnosti Bell sice obsahuje službu o rychlosti 128/64, mohl jsem však do grafu za Kanadu vložit také společnost Telus s rychlostí 1500/512 kb/s, poskytující tento program za cenu C$40 měsíčně, připojení zdarma, ADSL modem + síťová karta zdarma (je součástí měsíční platby), a bylo by vše v pořádku.
Dalším argumentem, který se také často opakuje v diskusích jednotlivých uživatelů, je fakt, že tato cenová válka jednotlivé operátory tak vyčerpala, že se nacházejí na pokraji krachu, a proto bychom měli být rádi, že Český Telecom je zdravá a prosperující firma, a nenutit ho, aby také podlehnul celosvětovému trendu snižování cen, zavádění nových technologií, a přivedl se tak do stejné tíživé situace, v jaké se někteří operátoři skutečně nacházejí. Pokusím se tomuto argumentu oponovat. Ve zprávě Point Topicu se hned na několika místech uvádí, jak to s tou krizí v telekomunikacích vlastně je a jak se vše projevilo na trhu s DSL technologií. V úvodním hodnocení posledního roku se říká:
„Navzdory ekonomickému zpomalení téměř celého světa, poptávka po širokopásmovém připojení setrvává v růstu, ačkoli je tento růst nepatrně nižší, než tomu bylo před 12 měsíci. Celkový počet DSL přístupových linek vzrostl z 18.7 miliónů na 25.6 miliónů v první polovině 2002. To je nárůst o 36 %. Uvážíme-li dvanáctiměsíční periodu, nárůst DSL je 241 % z 10.6 miliónů předplatitelů v polovině 2001. Zájem o broadband přetrvává.“
Na dalším místě studie se uvádí, že jistou měrou se o zpomalení růstu zasloužil sezónní efekt, protože tento druh trhu má tendenci být silnější ve druhé polovině roku. Jistě jste si také povšimli, že na rozdíl od zemí jako USA, Kanada, Velká Británie, Francie nemá Český Telecom plnohodnotného konkurenta, který by s ním vedl cenovou válku. No a poslední ne zanedbatelná skutečnost je, že mnoho operátorů se finančně vyčerpalo především neuváženými investicemi do oborů, které vůbec nesouvisejí s oblastí telekomunikací, a také nákupem telekomunikačních licencí.
Průměrný měsíční poplatek se vytrvale drží v rozsahu od $37.40 do $40.25 za měsíc již od počátku roku 2000. Takže ceny v jednotlivých zemích se ustálily v tomto rozmezí a jednotlivé společnosti rozpoutaly nový boj o zákazníka – tentokrát už se ale nesoustředí na cenu, ale na to, jak pokrýt co největší území a jak nabídnout větší rychlost nebo poskytnout služby, které jiný operátor nenabízí. Příkladem, jak nalákat zákazníky konkurence na rychlost služby, by mohla být firma Covad´s Telesurfer, od které dostane zákazník 200 Kb/s linku za $40/měsíc (první 4 měsíce jsou za $22), a v případě, že si připlatí $10, získá rychlost 600 Kb/s, za dalších $10 již stahuje rychlostí 1.5 Mb/s. O další možnosti jenom v krátkosti zavadím, protože to je vše na samostatnou kapitolu. Například v Hongkongu si můžete za 2 dolary pořídit Internetové album pro on-line fotografie a videonahrávky, americká společnost Verizon zase nabízí za 10 dolarů přístup do hudební knihovny nabízející 240 tisíc nahrávek nebo španělská společnost Telefonica chystá multimediální portál, který by v roce 2003 měl nabízet 22 TV a 15 audio kanálů.
Z předchozích řádků musí být všem naprosto jasné, kam a jak rychle směřuje trh s vysokorychlostním připojením k Internetu. Myslím, že naši uživatelé by byli vděční za jakýkoliv paušální program u standardního dial-upu a za zavedení ADSL při lehce podprůměrné rychlosti 256/128 kb/s za cenu běžnou v okolních státech. Bohužel musím konstatovat, že kvůli neschopnosti vedení ČTc podívat se dál do budoucnosti, kvůli slabé pozici alternativních operátorů a nedostatečně důrazné regulaci ČTU se z téměř stoprocentní jistotou ani tyto Vánoce levného dial-upu nedočkáme, natož pak tolik očekávaného ADSL. O tom, jak moc nám okolní státy utekly, snad ty, co se stále zastávají marketingové politiky ČTc, přesvědčí následující tabulka rovněž vycházející z říjnového vydání studie Point Topic.
Tabulka počtu přípojek v zemích západní Evropy
(vypracované na základě údajů Point Topic)
Autor Miloslav Sova je iniciátorem Výzvy k rozšíření Internetu v ČR a zakladatelem občanského sdružení Internet pro všechny.