NEJ-operační systém

rozběhla se tu diskuze o prohlížečích, ale co takhle i diskuzi o OS?

čili, jaký je NEJ
-spolehlivější
-jednodušší
-rychlejší
-snáze ovladatelný
-snáze pochopitelný operační systém

ale také NEJ
-nespolehlivější
-složitější
-pomalejší
-hůře ovladatelný
-hůře pochopitelný operační systém

a také, který systém byste které skupině obyvatel a účelů doporučili? jako např. pro:
-začátečníky
-podnikatele
-ekonomy
-vědce
-bloggery
-Vesmírné Lidi
-armádu
-policii
-servery
-odpočet startu rakety na Mars

jaké jsou vaše názory?

PS: nechci žádnou flamewar typu OS A (vyvítekterej) je lepší než OS B (vyvítekterej) bez uvádění důvodů. Každý systém je dobrý v něčem - žádný není nejlepší, ale ani nejhorší.
<HTML>to je taky evergreen, uz jsem to tu nekde videl,
nema to smysl, neda se ocekavat nic noveho, ale zakazovat vam to nebudu :)</HTML>
To je pravda...
Kdo sem něco napíše je homokláda!
Ono ani nemá cenu sem něco psát - stejně se to nakonec zvrhne ve flamewar Widle vs. Tučnák...
Jdu si zapinkat Tučňákem ;-)
btw, kdyz je system nejslozitejsi, to jako ma znamenat, ze je automaticky blbej? ok, jdu si pro freedos...
miro: možná evergreen, ale ještě jsem neviděl, že by to tu někdo rozebíral jiným způsobem než těžkotonážní vidle vs. mongoloidní tučňák ;-)

Jestlipak víte, že existuje operační systém, který je nainstalován na každém počítači?... jmenuje se... BIOS
BIOS? To neni OS v pravym slova smyslu, BIOS primo ovlada HW, ale na nizky urovni, nepracuje s adresarama ani souborama..
BIOS! To je ten nejjednoduší a nejlepší...=>s největší pravděpodobností se na něm nic neposere.... ne jako ve Windows, Linux či NetsCape, ATD.
P.S. Raději si kupte sekačku!
Jo! U Moutfieldu tocej :-)))
Proč něco kupovat. Máme zatý český ručičky. Ty spočítaj všechno:-)

Tomík.
Proč něco kupovat. Máme zlatý český ručičky. Ty spočítaj všechno:-)

Tomík.
Nejlepsi je Linux, protoze je zadarmo
Windows je taky zadarmo ;))
Linux: zdarma a legalne
Windows: zdarma a ilegalne :-)
Linux: seženeš po internetu jádro, balíčky, ovladače, zkompiluješ -> máš to zdarma? nie, protože to samo o sobě předpokládá, že:

a) již počítač máš a máš na něm nějaký OS - zaplatils za ten OS
b) platíš za připojení

No dobrá, tak si koupím nějakou distribuci... a ejhle cdčko Mandrake 10.0 ti nenabootuje... takže hezky do Widlí a udělat disketu... - a máš to tu, stejně za ty Widle zaplatíš, tomu se říká obchodní taktika!

Windows: jsou jen JEDNY (pravda, má to i verze, ale je to JEDNA řada - dříve byly dvě), dělá je JEDNA firma a ta má větší zkušenosti a přísnější právníky. A navíc umí instalační cdčko nabootovat - holt i ta snaha se cení :)

No vyber si...
Ať žije příkazovej řádek :-))
Rozhodně ne Widle ;-)
Co to kecas ze nebootuje?
To Nipal:

Mandrake 10 je nová distribuce. A nevím, jestli není ještě ve vyvoji. Může mít mouchy. Mezi nim třeba bootovani.
Jinak všechny linuxové distribuce jsou bootovatelné. Nejen Windows.
A kdo říkal, že k vytvořeni diskety potřebuješ Widle? Můžeš je vytvořit jak v linuxu, tak i v DOSu (FreeDos je zdarma).

>> Windows:
Je pravda, že je jen jedna. Může být taky zkušenější, ale dělaji ji jen ti sami lidi, kterých jich je jen pár desítek (možná stovek?). Naproti linux má na starost tisíce programátoru, kteří maji vice zkušenosti než Microsoft a nejsou vázáni na nějakého blbce, co chce to a to. "Víc hlav, víc ví":-)

Nechci zde rozpytlavat, že linux je lepší než windows. Je to věc uživatele co si zvoli. Jestli se ti líbí windows, tak u něj zůstaň. Nikdo tě nenutí přejít na linux.

Tomík.
Neberte si to nikdo osobně, ale už slyším ve vzduchu ten rachot zbraní winuser x linuxuser :-)
A je to tu :-)

sojkovec.wz.cz/ms_do_boje.jpg
Sojkovec: ten obrázek mi je povědomý...

Tomik:
ad linux) Mandrake vyšel před týdnem, mám ho na kompu a je to přesně to, co mandrake prodává... a to cd (tak jak vyrazilo na trh) prostě samo nenabootuje. Jestli si mám kupovat něco, kvůli čemu potřebuju koupit ještě něco jinýho... je pravda, že disketu můžu udělat i v něčem jiným, ale je to "prašť" jako "bouchni" (prostě v něčem tu disketu udělat musím a to musím nějak získat - přes placený internet nebo koupit v krámě). Přece by měla platit zásada - než to začnu prodávat, tak to votestuju...

ad windows) ale právě to, že je má celkově na svědomí jeden člověk, ústřední mozek, no prostě velkej šéf :))) tak to znamená, že styl windows je jednotný. linux nemá jednotný styl (vždyť ho dělají tisíce samostatných lidí a sami vlastně nemaj příliš představu jak by to mělo vypadat) a proto se mi zdá mnohem nepřehlednější.

Majkls: a třetí se bude smát :))

Ať žije příkazovej řádek.