Linux

Jaký používate Linux a který je podle vás nejlepší?

Jinak když mám linux tak jak tam dostanu Kde, sice sem byl na oficialních strankách kde, ale našel sem tam jen odkazy na druhy linuxů :-(

PS: měl jsem suse, ale nemohl jsem tam nikde najít sambu a kompiler céčka:-(
To bude zase flame o linuxu ;)
Používám: momentálně žádný, max. si občas zkusím na části disku nějakou verzi, abych se utvrdil v tom, že linux = nic moc os pro běžné použití a rychlé a snadné nastavení

Nejlepší: ani jeden není tak dobrý, aby se dal rozumně používat i jinde, než na serverech

#lama: taky bych řekl... pro jistotu do tohohle témátku už nepolezu, protože už zde tuším padesát reakcí :))
Já mám teď Mandrake 10. Je to na 5CD i s knížkou (pro začátečníky) asi za 400,-
nechápu jak za to může někdo chtít prachy... :-/
Nípale, ty si hold starej v.. Pochop, že Linux je lepší než Windows...
Že vás to pořád baví - ať každý používá co chce.

Já nemám linuxy, protože:
a) nemám čas se hrabat v nejakých hloupostech
b) žádný z pořádných grafických programů na tučňákovi nejede.
Bery: v čem je lepší? Mám pocit, že v ničem.
Kurnik vy jste parta.....
Člověk chce poradit a vy se už zas hádáte :-)))))
Zdar, ja pouzivam Mandrake, ale netvrdim ze je nejlepsi. Pokud jses zacatecnik, zkus nejakou live distribuci jako Knoppix nebo Danix, pro prehled hlavnich distribuci se mrkni na distrowatch.com nebo linuxsoft.cz
>tak jak tam dostanu Kde?
v Knoppixu i Danixu by mely nastartovat KDE automaticky
> nechápu jak za to může někdo chtít prachy... :-/
Se nezlob, ale chtel bys 5CD se 200-strankovou priruckou zadara?
Peace, no flame!
Vladim: jo, chtěl bych to zadara... osobně mám nejradši, když jsou ty věci zadara a cdčka obvykle přes internet zadara jsou ;)
Nípal: Např mají lepší ochranu proti vnějšímu vniknutí, virům... Ale nemá cenu se hádat... Myslim si, že kdo linux zná, ví, v čem všem jsou lepší...

Teď ale něco pro linuxáře, koukněte na http://mandrake.contactel.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=319
Bery: víš proč se tvrdí, že maj linux lepší ochrany virů? protože na ně viry skoro nikdo nepíše, HAHAHA! :))
*lepší ochranu PROTI virům ;)
No maji globalne vetsi bezpecnost ... proc by na nich byla vetsina serviku? Btw kdyz mas dobrej FW na widlich (napr. Tiny Personal Firewall), tak se ti tam nic nedostane...
> *lepší ochranu PROTI virům ;)

spíš NEDOSTATEK virů pro linux

Nevyplatí se dělat viry pro minoritní OS - šiřily by se pomalu
(odborně se tomu říká zranitelnost monokultur)
DoubleThink:
> a) nemám čas se hrabat v nejakých hloupostech
... bla bla bla ...
> spíš NEDOSTATEK virů pro linux

aaah, pan je odbornik, klanim se

znam celkem dost lidi, kteri se orientuji v linuxu, dost lidi co se orientuji ve windows (tech je min), par lidi, co se orientuji v obojim (to je skutecna vzacnost)
se vsema se da vest prinosna diskuse, nezavisle na tom, co oni sami preferuji, ... ale nema smysl vest diskusi na tohle tema s lidmi, kteri nerozumi ani jednomu
(jinak osobne nemam s tebou zadny problem, snad jen kdybys psal vic k tomu, cemu sam rozumis - tim te nechcu v zadnem pripade urazit, kazdy jsme odbornik v nejakam svem oboru)
ja pouzivam fedoru od redhatu
Mandrake. Ale vůbec netrdím, že je nejlepší. Já se spíš zajímám o "vnitřnosti", takže jestli je to navrcholu obalený Mandakem, SuSe nebo RedHatem (k "lepším", profesionálnějším distribucím jsem zatím nedospěl) je mi celkem jedno. Chtělo by to jen trochu sjednotit umístění a obsah všech konfiguračních souborů, pak už mi bude tuplem jedno, co si vyberu, stejně si to upravím k obrazu svému.

Jako Live distribuci mám rád Knoppix. Je to velice vydařený LiveCD, ale jiný jsem ani neměl možnost vyzkoušet, protože ANI JEDNO z ostatním mi nefungovalo - a to ani LiveCD Mandrake ;-) Vždycky nějakej error (nejlépe kernel), a hledat chybu by mě v tomto případě opravdu nebavilo...

"nemám čas se hrabat v nejakých hloupostech"
- Tak to mě to naopak baví hrabat se v konfigurácích a nastaveních :-) A tak jak je filozofie (celé GNU/GPL nebo Linuxu jako takového - struktury kernelu, adresářové struktury, struktury práv atd.) postavená mě fascinuje :-)
No.
Jádra linux, freebsd,macos,aix,hpux a mohl bych jmenovat určitě další jsou UNIX like, to znamená že jako taková jsou od začátku koncipována jako multiuživatelské. U freebsd je největší důraz kladen na bezpečnost. Linux je hodně orientován na sítě.
Widows jako takový vychází z dosu, což je jednouživatelký OS. Až někde začátkem 90. let se gates rozhod, že udělá síťový os WinNT. Pak s ním přišlo i NTFS. Na uživatelská práva si stále ještě win, i řadoví uživatelé zvykají. Nejznámější případ selháním bezpečnosti win je Blaster. Zajímavým v tomto směru je i virus typot pro linux. Byl o něm článek na PCSvětě. Doporučuji si ho přečíst. Do dneška totiž pořádně nikdo neví, jak se šíří (opravte mě, jestli se pletu).
Ale jinak celkově když něco povořete jako řadový uživatel a nejste zrovna admin, tak se to obvykle dá napravit.
To Majkls:
Dokonce i v diskuzi u toho článku je velmi správně napsáno, že:
"Trojan neni virus"

Trojskejch koňů jsou pro Linux tisíce (často si je člověk napíše - nebo přepíše klasické systémové programy - sám, přesně podle svých představ). Opravdové viry! pro Linux jsou zatím jen takové hokusy pokusy, vzhledem k systému přístupových práv (a brzkému záplatování bezpečnostních děr)...

Ale pokud jedete vždy pouze pod rootem, pak je to o něčem jiném :-)
"Trojan neni virus"

Aha, takže HIV není virus? HIV je totiž v podstatě trojan ;)
Nesmysl. HIV je klasický virus, žádnej trojskej kůň, i přesně podle specifikace, co se používá v IT (samozřejmě že je název "virus" v IT převzat z biologie).
Cokoli, co se šíří samo od sebe a škodí, lze označit za virus. Jinak by to totiž nebyl virus. Je to tedy i trojan, kterej se sám od sebe šíří....
Dnes je v podstate vetsina viru zaroven trojany... Dnes je hlavni ukol viru umoznit utocnikovi pristup k datum.. Viry dnes data nenici, ale umoznuji k nim pristup...