MS-DOS 6.22

Zdarec.
Už dlouho mám počítač s MS-DOS 6.22 a kdysy se mi nějakým způsobem podařilo sformátovat céčko. Ani nevím jak.
Včera jsem hledal tenhle opr. systém u Microsoftu a našel jsem Step-up.
Hodil jsem si to na diskety a ono mi to psalo, že to nemůže najít orygoš. soubory DOSU. pak se mi podařilo to udělat tak, že se mi DOS nainstaluje znova, aniž by se něco přepisovalo. Jenomže to nejde.Cosi s Makesys.exe
čtu readme.now a tak je, že mám ten makesys spustit. Tak to spouštím. Zatím to jde. Ale co to? Teď to hledá soubor IO.sys a MSDOS.sys a na disketách je jenom IO.sy@ IO.sy# a IO.syˇ ( ten háček je obráceně ).
Ale IO.sys nikde. tak jsem se snažil najít instal. diskety, kde by ty soubory byly. ( do winraru ) Jenomže na netu jsou jenom obrazy disket. ( jakýsi )
Nevíte prosím někdo, jak to mám udělat? přepsat některej IO.sy... na IO.sys? Nebo jsou někde ty soubory? či máte je v počítači? Prosím pomoc.
Doporučuju stáhni si DOS 7.10. Bohužel si nepamatuju adresu, kde byly y různé add-ony, ale je volně ke stažení. POZOR! neni to od Mrkvo$ofu! je to "FreeDOS";). Má spoustu výhod. Má třeba zabudovanou podporu CD-ROMek (mscdex.exe) a jiné. Já ho třebas mam jako ISO na CDčku:)
OndraSter: Jo a myslíš si, že to počítač s 68MB a procesorem 80-286 utáhne?
To je tuším opendos. ten free.
io.sys a msdos.sys.. hmm. to by mělo být na té první disketě...
no je. Ale IO.sy@ IO.sy# IO.syˇ a msdos.sy# a msdos.syˇ.
Já to zkusim přejmenovat. To # je vždy největší, tak jsem to přejmenoval na celou příponu. myslíte, že to pude?
Nezdá se mi, že by to nenainstaloval.... Nebyl při instalaci nějaký problém? třeba problém zápisu do MBR? (vypnout hlídání v biosu) nebo tak něco?
MzM: Jo našel jsem ten mscdex.exe.
Ne-e. Já jsem to formátoval, takže to mám posraný.
Bios naběhne, výsledky a pak to chce spouštěcí disketu. Bez toho se to už nenastartuje. tak tam musím dát oryg. 1.disk step-upu a pak to chce eště spouštěcí disketu bráchovýho PC ( Win98 ) To jsem kdysi neměl žádnou disketu a tak jsem to zkusil spustit ještě touhle a už si to na ni zvyklo.
pak jsem nakopíroval všechny soubory potřebný pro instalaci na C:\
A dal jsem setup. ono to rozbalilo 1msdos62 až 3...
A nakopírovalo se to do C:\Stepup.
Tam jsem dal setup.exe a ono to napsalo o tom maker.sys a dál to znáte.
No, jestli to máš nabootovaný z win98 dosu, tak to asi 6,22 dos nainstalovat nebude chtít. Nedá se z toho všeho udělat insalační diskata(y)? Z těch by se to pak mělo bootovat a pak by měla instalace proběhnout správně, ne z disku, ale z disket. IMHO.
Marek z Markova:1) vůbec nechápu, co znamená nabootovat
2) kromě instalačních disket nemám nic
3) Mám tam pevnej disk C: , kterej je kompletně vyčištěnej, tak nevim.
4) Při každým nastartování se mi spustí stav nouze, takže pomocí diru vidím i skrytý soubory. Nevím teda jak to myslíš, nabootovaný.
Prostě zapnu komp bez diskety a:
Disk is non system disk
Please insert system disk and press any key

Tak nějak.
Ale i když tam žádnou disketu nemám. To mi nejde do hlavy.
Dnes jsem to spustil a překvapivě to nešlo spustit SD Win98.
Vložím disketu, kde mám setup.exe setup.bat atd..
A pak:
Vlozte prosim disk c. 2
Press any key to continue

Tak vložim bráchovu systémovku a stisknu něco.
Jde to a pak:
bat command or file name
file name :\command.com
file name fastopen bo co
file name :\prompt.com

Nějak tak a pod tím:
Diagnosticke nastroje byly uspesne zavedeny do jednotky.
A:\>
No. Anglicky umim a příkazovej řádek taky ovládám, ale tohle mě teda zaskočilo. že i když je naformátovanej disk tak to tam je.
No jo. Mě asi neběží MS-DOS 6.22, když jsem v režimu stav nouze. co?
Tak to nepůjde nainstalovat.
ne. nejde to ani s jednim přejmenovaným.
Fakt nikdo nevíte o těch souborech? Kde bych je moh sehnat?
Prosím. Slibuju, že je to jenom pro moje využití a čestný slovo, že ten MS-DOS mám.
Jinak se teda ještě kuknu po tom free dosu. sice jsem kdesi vyčet, že je to blbý, ale co se dá dělat.
Uf, totálně zformátovaný disk, hlásí to "non system disk" a je tam stav nouze ala win? To je hodně divné.
Nenechal jsi třeba CD v mechanice?
Pomocí dir vidíš všechno? Jako to, když máš zformátovaný disk? To je taky divné.
To co popisuješ dál je instalace dosu. Potom to nešlo nabootovat bez ničeho? Hlási to furt "non system disk"?

Nabootovat, znamená zavést nějaký systém, který je schopen komunikovat s člověkem. Někdo tomu říká OS (operační systém), to je ale v případě dosu trochu eufemismus (přehnaně vznosné označení). Kolega ho jednou označil termínem "zavaděč spustitelných programů". (tedy pokud chcete zkratky, tak česky ZSP, do angličtiny by se to dalo přeložit jako EFL (executable file loader)).
Marek z Markova: 1) česky je to tam jenom u startování. jinak je to stav nouze ala dos 6.22
2) Ten počítač má disketovou mechaniku a mechaniku na ty obrovský diskety co už neexistujou
3) příkazy jako dir, cd, cd.., md, rd, del možná i rename a něco jinýho jdou normálně.
4) Jo. Instalace dosu. Pochopil jsi dobře.
5) Pak to chtělo ty soubory co nemám a tak to skončilo.
6) non system disk to hlásí na začátku. Viděl jsi proboha někdy MS-DOS?
7) Jak už jsem zvyklej, po skončení 1 programu se napíše:
Invalid command.com
System halted
tak nějak. Takže spustím jeden program ( tím nemyslím program jako příkaz dir, cd atd ) a po jeho skončení musím restartovat počítač.
Jo, tu 7.10 sem měl normálně i s Win98GUI na 486ce 33MHz, 16MB RAM, 85MB HDD;) instalace má max bez add-onů do 2ouMB:)

No, MS-DOS určitě viděl... (když si ho pamatuju i já a taky sem ho dost používal).

Ten mscdex.exe se spouští nějak nevimjak, ale po nainstalování onoho DOSu7.10 se spouští po spuštění samotnýho autoexec.bat...

Nejdřív než budeś něco dělat, zkus si o tom něco přečíst...
VzA:
1) u startování je to česky? Tak to nemáš zformátovaný disk. Dos nemá stav nouze.
2) heh 5 1/4 zdáse, ale ty nejsou obrovský, viděl jsi někdy 8" disketu? (-;
3) viz 1.
4) Žeby?
5) To bych viděl na nějakou vadnou disketu, asi.
6) Non system disk nehlási operační systém, ale bios. "Viděl jsi proboha někdy MS-DOS?" -- lol, tos mě dostal. Dosů jsem úspěšně nainsaloval nekonečněkrát víc jak ty. Až se dostaenš k optimalizaci 640KB paměti, přes EMM, aby tam jely dos zrůdy, co to potřebujou, tak vyslovuj takové otázky.
7) viz 5.
no jo. jenomže co.
1) já mám 286 a ne 486
2) mám 16MHZ a ne 33
3) ram nevim
4) 68MB. no. možná že aji těch 85
>>> Viděl jsi proboha někdy MS-DOS?

he he he he, tak to mě dneska zatím rozesmálo nejvíce :)

a proč myslíš, že 5,25" diskety neexistují? Myslíš, že je všechny jejich majitelé spálili nebo co? :)

Když máš na jiném pc win 98, tak by myslím měl obsahovat DOS 7.0, normálně si nahoď do toho pc disketu a v příkazové řádce zadej příkaz sys a:
potom na tu disketu zkopíruj soubor sys.com z adresáře C:\windows\command
nakonec si na jinou disketu zkopíruj celý obsah adresáře C:\windows\command (možná na více disket)
pak nahoď disketu č.1 do cílového počítače, spusť systém z diskety a až najede, proveď příkaz sys C:
pak si z druhé diskety nakopíruj celý adresář command na ten pc, např do C:\command

a pak v autoexecu přidej příkaz PATH C:\command

to by mohlo stačit...
Jenomže si udělej pořádné instalačky toho dosu.
1) na 286 určitě nejede win95 nebo podobné nesmysly.
2) no a?
3) ram vim
4) myslím, že tady se v MB vůbec nepočítá.... to je jedno.

Tady je rada složitá, nic o dosu nevíš, o pc, koukám pomalu taky ne. Zkus požádat někoho, ať ti to nainstaluje. To je asi nejlepší rada.
MzM:
1) Ještě dneska jsem to formátoval
2) Nemluvim
3) Tak to ale znamená, že není spuštěnej dos a tím pádem to nepude nainstalovat
4) Asi jo.
5) Disketa vadná neni.
6) přestaň urážet MS-DOS
7) Kdyby něco, tak to mi komp hlásí i když nejsem zrovna na disketě.
A to bych musel mít vadný všechny svoje diskety.
MzM: Neber to špatně, ale: "Neser mi!" vím toho o PC víc než celá naše rodina dohromady.
VzA: bez urážky, ale podle toho, co píšeš o tom nevíš ani výkal... zkoušel už jsi můj postup?
Džej Ár: Chtěl jsem, ale když tady nestíhám... a navíc můj XP C:\Windows\command nemá. A do bráchovýho Win98 nechcu rejpat.
no, ten DOS7.10 bys měl rozjet i na možná 5MHz, ale líp snad minimum bych odhadoval okolo 10MHz a 2MB RAMky(to snad máš, pokud ne, tak si zajdi na nejbližzší skládku:D)

OT:vyzná se někdo ve hooodně starejch kompech? já totiž jeden mam, frekvenci procáku bych hádal něco max do 5tiMHz, ale nemam správnou koncovku monitoru (ta u toho kompu je jako myslimže COM2ka u původních 486tek a níž(mam jeden COM2kabel a šel mi do toho zapojit, i když je "přípojka"(nemůžu si vzpomenout na ten výraz) o asi 5cm níž a 10doleva))
No, win XP totiž není nádstvba dosu, no... tam to asi nenajdeš... použij ten druhý...
Džej Ár: kruciš. fakt mysliš, že mu tam mám rejpat? Myslíš že se nanasere? Má tam hlídacího psa. Jo a to path mám napsat do souboru, nebo do příkaz. řádku?
C:\>PATH C:\DOS
Jo a autoexec v kořenovým adresářu že jo. Já jenom, že už jsem dlouho neviděl ten rozpis.