pomoooc prosim

proste jak uz jsem psal. JS se musi umet pouzit
Taky si přihřeju polívčičku:
Obecně pro tvůrce www stránek, pro Lissi a *HLAVĚ* pro Astronoma!:
Webová stránka se dá napsat mnoha způsoby. Ti, co se tím zabývají vymysleli několik věcí, které mají usnadnit tvorbu a údržbu. Jedna z nich jsou standardy (viz to HTML a XHTML, CSS a pod.). Jen v krátkosti XHTML je xml se správným DTD. Hlavní výhodou je, že ho lépe zpracovávají stroje.
Dál tito chytří lidé vymysleli, že je dobré u webových stránek oddělit obsah a vzhled. Obsah je označkovaný pomocí (x)html, tedy určuje co který kousek textu *ZNAMENÁ*. Příklad (<h1>nadpis</h1><p>odstavec</p>, ...)
Pak, aby se na to dalo dívat se dokumentu dá vzled, tady pomocí CSS (není to jediná cesta, ještě existuje formátování pomocí tuším xsl (?), kde je formátování napsáno, nečekaně, v xml formátu, jednou jsem to použil, nevím jak je to podporováno prohlížeči, ale není to nic pro lidi)
Tedy CSS určuje *JAK* to má vypadat.
Shrnuto: Html = co to je, CSS = jak to vypadá.

VzA: "font se hodí":
vyrobíš si "krásné" stránky, budeš důsledný a na všech 27 stránkch si napíšeš odstavečky například:
<font color="..." face=""><b><center><p>toto je muj odstavecek. Sorry, za pravdepodobne nespravne pouziti tagu font, nikdy jsem ho nepouzival.</p></center></b></font>

tohle budes mit vsude. A ted se ti jako prestane libit font, kterym to mas napsane. Mozna i barva. Co udelas? 27x to prepises a udelas u toho asi tak 2 chyby. Bude ti to cele trvat asi tak 2h.

Zatimco dis bude mit
<p class="muj">toto je muj odstavecek, class je pouzito spravne, umim to a funguje to</p>
v css pak bude mit patricnou definici, protoze ma css nalinkovane, tedy v externim souboru, bude oprava fontu a barvy trvat asi tak 3min.
Nehlede na vychytavky typu :first-letter, :first-line, které se bez CSS dělají hodně těžkopádně.

Takže co je lepší?
první-(písmeno),dopis první-řádek,linka co to má jako znamenat?
To jsou pseudoelementy. Už si čet Jakpsatweb?
http://www.jakpsatweb.cz/css/css-tridy-class.html#pseudoelementy
Už jsem čet. ale ne celej. Já vím. Než položím hloupou otázku, použiji google. ;-)
VzA: tohle ti zůstalo skryto? Tak to se pro CSS nadchneš, až tohle zjistíš, že to umí...
Ty jo..... zajímavé. first-letter mě nezajímá, to je blbost. ale first line je zajímaví. jde tam i třeba second-line?
Náhodou první písmeno je taky dobrý - http://www.jakpsatweb.cz/priklady/pseudoelementy.html
Thalia: To mě teď taky napadlo, ale snad nechceš psát knížky?
VzA: není to jen na knížky. Když píšeš třeba nějakou příhodu ze života (a že jsem jich u tebe taky pár viděla), tak by to mohlo být pěkný zpestření.
Já to třeba na jedněch stránkách mám použito na odstavce v textu a moc se mi to líbí.
Thalia: No... Tak to zase záleží na tom, jestli se to tam hodí. pokud to není napsaný vhodným stylem, tak to tam spíš překáží.
( Tys to četla? )
VzA: já jsem si prostě jen dala to první písmeno kousek větší a trošku jiným odstínem. Vypadá to zajímavě. Nikdo neříká, že to musíš až tak zvětšovat.
Thalie: hmm...
Ehmm...! Nepřekážím? Vůbec nechápu o čem mluvíte?
Překážet ve vlastním threadu snad ani nejde ;-)
Momentálně tu mluvíme o CSS a možnosti, jak zvýraznit první písmenko nebo první řádek odstavce.
Astronom celkem vytrvale přebírá vlastně každý vytvořený thread... Zajímavá vlastnost.... :)
DeedX:ha, ha, ha....
Thalia: hmmm... dobře vystižený..
Lissi:Pardon... jestli překážím, tak půjdu.
VzA: pro Lissino dobro - běž...
Thalia: OK
DeedX: Yeah, It's not a bug. It's a feature.
Nípal: It's feature, but you are creature...
2All: Takže teď je tu konečně prostor pro Lissi, aby se mohla zeptat, na co potřebuje. OK?
Lissi: Však se ptej... čekám.
VzA: neříkal jsi, že ODCHÁZÍŠ?!
VzA: Jo a řekni prosím, že navždy.