Zdravim mam otazku je 64 bitový procesor výkonejsi nez 34bitový?
ano.
ale jeste sem nevidel 34 bitovy procesor :)
a nevedel by jsi stranku kde to je nejak rozebrany?
rozebranej procesor? :)
bohuzel, nevim
<HTML>doba kdy bude pro 64bitove procesory plne vyuziti ve smyslu aplikaci ktere jsou napsany pro 64bit system je celkem vzdalena, protoze ted sice jsou aplikace podporujici 64bit ale vetsinou jenom v tom smyslu ze jsou prekompilovane z 32bit. Spis nez ve vypocetnim vykonu bych videl vyhodu v tom ze odpadne problem s omezenou adresaci pameti, coz se ale zase vyuzije pri nejakem narocnem renderovani v 3D modelovacich programech nebo tak neco, nez ze by normalni uzivatel nejak pocitil vyrazny rozdil ve vykonu pri praci s PC... V dobe ctyrjadrovych PC se tohodle boostu jako to bylo kdysi davno uz nedockame :]</HTML>
Hlavne je problem s konkurencnim programovanim, viz. clanek na gameinformer.com - rozhovor s J. Carmackem a T. Hollensheadem
metalic (cichlidy.xf.cz)
64 bitovy procesor ma 64 bitu pro programove instrukce, coz je 4Byte a je to 2^64 instrukci
problem je, ze dnes jeste nevyuzivame poradne 32b natoz 16b
Ale dale ma 64 bitu pro vstupy, coz proti 32b zdvojnasobuje prenos dat a jestlize programove casti rozvrhnes na 64 kousku, ktere muzou bezet nezavisle na sobe, tak celkovou rychlost muzes zvysit 1-32x proti 32b. Ale u tech 32x uz musi byt vhodny program a pravdepodobne nedosahnes vic nez 8-12x.
Tvrzení, že by 64bit nějak výrazně navyšoval výkon není pravdivé. Ten výkonový rozdíl je minimální. 95% systémových operací 64bity nepotřebuje (ALU, MOV,...). Vyplatí se to jen u 64bitových výpočtů a ten rozdíl není zase tak znatelný. Navíc pro mutimédia tu jsou nějakou dobu 128bitové SSE registry. Ovšem polepšíš si s přímou adresací paměti. 64bitový as bude chvíli stačit. S 32bitem jsme skončili na 4GB ram, 64bit uadresuje podstatně více. Luxusní prvek u 64bitů je NX bit. Tusím, že 99% 32bitů to nemělo. No samozřejmě řada nových instrukcí pro vektorové výpočty.
co se týče 64bitů pro vstupy... to je nesmysl. To měla stará pentia taky. A alpha má dokonce 128bitovou datovou sběrnici (je to 64bit). Dnešní 64bity od amd i intelu mají tuším stále 64bitovou sběrnici, neboť bychom jinak museli prodlužovat DDR paměti nebo je párovat.