spravna konfigurace pro Linux

Potreboval bych pomoci s vyresenim spravne konfigurace pro OS Linux.
Mam PC s procesorem AMD K6 366Mhz, pamet 128 MB DIMM, HDD 4,2 GB 4200 ot/s. a Linux Mandriva 2006, ale PC jede strasne pomalu a veskere aplikace se pomanu nacitaji. Pri spusteni kazde operace strasne dlouho pracuje disk.
Nevíte nekdo v cem by to mohlo bit, cim by se dal vykon zvysit (rychlost CPU je uz na maximu)?
Diky za pomoc
pridat pamet. disk ti pracuje proto ze mas malo pameti tak se vyuziva swap, proto je to tak pomaly

taky by neskodilo vykyblovat KDE/Gnome a misto nej pouzit nejaky lightweight graficky prostredi, treba XFCE bo neco podobnyho
Ten stroj je strašně slabý. Router možná dobrý, ale na desktop? Dokup aspoň RAMku a vyházej nepotřebné démony. Používej jenom odlehčený soft, něco jako OpenOffice nebo firefox nemá u tohohle stroje myslím moc cenu.
a) nepoužívat mandrivu (neuražte se nikdo, ale tohle distro není na starší mašiny).
b) vzít třeba nějakou starší distribuci.
c) spouštět tam ty démony, co člověk opravdu potřebuje a důkladně pročesat balíčky.
d) nekonfigurovat klikatelný animace.
e) nepoužívat GNOME (děsný žrout paměti). Optimálně třebas FVWM, nebo při nejhorším kde.
ehm, nic proti, ale KDE zere jeste vic nez Gnome
Spíš bych použil Slackware nebo Xubuntu a uužívat jiná prostředí než KDE nebo Gnome jako IceWm, Fluxbox, nebo Window Maker.

Zajímavý je i Slax (mini distro Slackware live), který má odlehčené KDE. Dá se rozjet z CD popř z HDD. (cca 200 MB). Škoda pokud by tam byla paměť 256 MB, dá se načíst přímo do RAM.

Jinak viz. výše.
Když jsem pořizoval Linux mandriva, tak mi rikali, zi cim novejsi verze, tim nizsi naroky na vykon, tak to asi kecali.

Je to zajimavé, protože na teto sestavě mi bězel Windows 2000/NT, Office XP a Corel a bylo to v pohodě, ani se nesekal a ted s temi Linuxy.

Moc už se mi do toho investovat nechce, ale tu paměť rozšířím na 256 Mb.
Mám teď možnost sehnat HDD 20 Gb 7200ot./s, myslíte, že by to mohlo pomoci zvíšit výkon, nebo je to zbytečné?
Jurasek: což o to, kecali i nekecali. S novějšími verzemi přichází i novější (a většinou lepší) jádro, takže tady se nároky snižují, ale taky přibývají nové "vychytávky" a nové verze aplikací, které nároky zase zvyšují...
... celkem je jedno, jakou distribici tam dáš, záleží na šikovném "okleštění zbytečností".

Na tebou udané konfiguraci bych já osobně nespouštěl nic jiného, než textový režim, ale pokud chceš mermomocí grafiku, tak se KDE a GNOMum dalece vyhni (výše máš dobé návrhy na GUI).

Pokud bych mohl radit a pokud to tvůj stroj zvládne, tak ti doporučuji rozšířit paměť alespoň na dvojnásobek a pokud to jenom trošku půjde, tak aspoň o kousek zvýšit takt procesoru.
Ten disk tomu trošičku (ale opravdu jenom trošičku) pomůže (7,2k ot/min > 4,2k ot/min tudíž je dost pravděpodobné, že bude mít lepší přístupové doby a rychlosti čtení)
Možná před samotnou instalací bych ještě otestoval paměti. Většina problémů "pomalosti" byvá příčinou vadného hardwaru.