<b>k cemu jsou dobre indexy ?</b>

<HTML>bylo by vhodne, aby si %subj% uvedomili hlavne ti, kteri se snazi programovat nejake chaty atp., tj. weby, ktere lezou do databaze velmi casto
pokud tam delate select nad vetsi tabulkou bez indexu, na vykonu se to projevi velmi hodne, takze je to i ve vasem soukromem zajmu a potazmo v zajmu celeho serveru
upozornuji, ze moc dlouho me nebude bavit sledovat, ktera databaze prilis zatezuje server a co by se dalo optimalizovat, az me to prestane bavit, dostane prislusny web varovani v podobe zmeneni hesla a jednu sanci na opravu

pokud mate nekdo linky na vhodne vysvetleni pro zacatecniky, prosim poslete to sem

dekuji</HTML>
no.. co dodat.. snad jen .. ja to vim :)
Rád bych začal pracovat s indexy, ale eště sem se s nima nikdy nestetkal, pokud mi někdo poradí...
jak mam konstruovat sql dotaz na posledni radek v tabulce tj na nejvets hodnotu indexu?
Nech si to seradit jak potrebujes a dej tomu LIMIT 1
2 kecinzer:

Na tom není co chápat, někde si přečti, k čemu indexy jsou a pak je začni používat. Prostě si projeď PHPMyAdmina, tam určitě najdeš jak. Vliv na výkon MySQL tabulky s indexy je obrovský.
Indexi v Mysql to znamena ze si pridam do tabulky Id nebo ma vlastni indexovany?
No já mam v každý tabulce Id.
takze schrnuti je ze u casto selectovanejch sloupcu ma bejt index?? jesi to dobre chapu..
ID = index ????

nebo to je neco jinyho
ID nerovná se index.
Jako index si nadefinuješ nějaký libovolný sloupec. V phpMyAdminu to provedeš kliknutím na příslušné políčko nadepsané "index". ID většinou používáš jako primary key. Pokud přes něj děláš i SELECT, tak index už jinde používat nemusíš. Ale většinou nehledáš podle ID, ale třeba jména, tak si na tento sloupec dáš INDEX.
Doufám, že jsem to nenapsal špatně. Jestli jo, tak mě opravte, protože sám věch mechanismech nemám zcela jasno, ale takhle to chápu.
A urychlí indexy práci, ikdyž mam malý tabulky (max. 10 řádků) ?
Co to jso vlastne ty Indexi???