jak správně česky řadit?

Kódování všech stránek mám ve Windows-1250. Jak docílit českého třídění v SQL? Omlouvám se, jsem začátečník a z Podpory jsem nepochopil kam mám napsat to SET CHARSET .... Poraďte mi, prosím.
co treba jako prvni sql dotaz, co posilas serveru?

tj. mysql_connect(...); mysql_query('set charset...'...);
to mi nefachci korektne , napr. Šestý smysl prevede na estý smysl !
posli url jednoducheho skriptu (do 20 radku), kde je videt, ze to nefunguje

ono je nekdy dobre si to vyzkouset na jednodussi veci, kde uvidis, ze chyba je pritom uplne nekde jinde (vetsinou)
zde je odkaz, vypisuje to filmy od pismena S : http://briik.webz.cz/test/test.php
ono to tam je totiz uz blbe ulozeno (ve win1250)
tim prikazem mu reknes, aby vstup do sql serveru prekodovoval win -> iso a vystup iso -> win
takhle se to pokouselo delat konverzi iso -> win na datech ve win kodovani a to by asi mohlo dopadnout i hur
ten stejny prikaz tam musis dat i pri tom vkladani (resp. pred)
pokud bys to vkladal pres web (phpmyadmin), je potreba dat pozor na zvolene kodovani (vzdy jen iso)
takze co ted s tim? jaka je nejrychlesi cesta k naprave?
<HTML>napsat si jednoduchy skriptik, ktery projede vsechny tabulky v databazi a nad textovymi policky udela update win -> iso

pokud toho nemas moc, mozna bude jednodussi to vyeditovat rucne pres phpmyadmina

na druhou stranu ale pokud by se nekomu chtelo a mel na to cas, muze udelat takovy skript aby fungoval nad libovolnou databazi a hodit to sem</HTML>
Mno, za tejden mi začnou prázdniny, tak pokud mě někdo nepředběhne, tak se na to mrknu.