operace nad tabulkou

1)existuje nejaky prikaz ktery by mi vratil pocet vyskytu urcite hodnotzy v tabulce (nechci aby mi to vracelo radky s vyskytem jen pocet techto radku )
kuli vytizeni spojeni mezi http serverem a mysql

2) sql prikaz
SELECT * FROM `tabulka` where login="jmeno" limit 1 ; mi vrati prvni zaznam v tabulce (nizsi id) jak docilit abych dostal posledi řádek tabulky z timto vyskytem (nejvissi id) ?

dikas
<HTML>1)

select count(*) from .... where ...
to by melo byt tak v prvni az druhe kapitole o sql

2)

order by ... desc
to by melo byt kazdopadne v prvni kapitole

videl jsi uz nejakou knizku o sql? ;-)</HTML>
momentalne nemam pristup do knihovny (propadl prukaz) a na knizky namam prachy a je jednosusi se zeptat (jsem linej se prehrabovat v marastu co je na internetu (az na nektery vyjimky) - a jeste linejsi prekladat english stranky)

>videl jsi uz nejakou knizku o sql? ;-)
knizku jen o sql jem jeste necet jen knizky php+mysql(neam momantalne zadnou doma)
No jo, eště že tady lidi nejsou líní ti odpovídat. Až budou stejně líní jako ty, tak to budeš mít problém. :-(
ad marast na internetu
¨bud se v tom neumim prehrabovat nebo jsem mel stesti protoze jsem narazil na straky ktey mely v nadpisu kuprikladu jak se pecou maminciny kolace a obsah byl jak si ustikovat cepici (tj jsou nesparavne zarazeny do vh nebo maj jinej obsah nez maj uvedeno v klíčovej slovech popdle kterrejch vhledavaj vyhledávače nebo kdyz uz popisuji potrebnou vec tak se toho obcas moc nedozvuim co se tice english tak to neni moje praketa protoze bych si v anglii nerek pomalu ani o parak v rohlíku ci vodu tak bydne je na tom moje anglictina