ukládání do db

Dobrý den,
mám problém při ukládání řetězců do databaze.

mysql_select_db($database, $spojeni);
$novinka = "Třetí novinka";
$vysledek = mysql_query("INSERT INTO novinky (text) VALUES ('třetí novinka')",$spojeni);


Uložení sice proběhne, ale uloží se jen písmeno "T". V databázi je pole TEXT nastaveno jako VARCHAR(1000). Když by se ukládal text "První novinka", uloží se jen "Prvn". Veškerou diakritikou uložení končí.
Máte někdo radu co dělám špatně?
Dobrý den, zkuste text převést pomocí utf8_encode
Je to trochu pokrok, ale do db se uloží ř špatně. Místo "třetí novinka" je "tøetí novinka".
Stránky jsou nastaveny na charset=UTF-8 v db je výchozí nastavení. Máte nějakou radu co zkusit dál?
Místo hádání raději celá odpověď: http://stackoverflow.com/questions/2159434/set-names-utf8-in-mysql
Pokud to chápu správně a je radou nastavení charsetu pro připojení k db, tak to nepomohlo.
Hej,
Pomohlo toto:
mysql_query("set CHARSET 'cp1250'",$spojeni);
$novinka = ("třetí novinka");
$vysledek = mysql_query("INSERT INTO novinky (text) VALUES ('$novinka')",$spojeni);
mysql_query("set CHARSET 'utf8'",$spojeni);
$vysledek = mysql_query('SELECT text FROM novinky',$spojeni);

Kdyz zapisuji nastavím charset na 1250 a kdyz vypisuji tak na utf8.
Zdá se mi to dost krkolomné. Existuje lepší řešení?
A seš si jistý, že ty "vstupní" data jsou v UTF-8? Pokud ne, tak nemá smysl je tak ukládat (tzn., pokud je formlulář v kódování CP1250, tak ty odeslané "hodnoty" prohlížeč taky předá jako CP1250.

Takhle složité řešení s přepínáním CP1250 a UTF-8 jsem nikdy neviděl (nikdy jsem jej nepotřeboval a nikdy jsem neslyšel o nikom, kdo by dělal něco podobného), takže někde bude ještě další problém.
Máte i php/html súbory uložené v kódovaní UTF8? meta tag nepostačuje.
Ano je to špatně uložené. Tímto se to vyřešilo. Dík za radu. Příště si dám pozor.
Hello, chci se zeptat - podporuje ten váš phpmyadmin utf8_czech_ci?

Protože ho jaksi nemůžu najít :D