jak zjistit id posledniho zaznamu??

chcu zjistit, jaky id ma posledni zaznam v tabulce... jak na to ?

nebo id budouciho zaznamu :]]

thxxx
ze by ses trochu rozepsal...
No tož jsem šel včera do světnice a najednou jsem uviděl....
Takhle asi ne...
no to je snad jasny...

mam tabalku (mysql), jsou tam nejaky udaje a taky je tam samozrejme id ktere se postupne zvetsuje :]. A ja chcu zjistit, jaky id ma posledni zaznam, tedy ten nejnovejsi. Proste jinak receno, kolik radku v te tabulce je....

thx
co treba
SELECT max(id) FROM tabulka
tohle ti zisi posledni id, pocet zaznamu se ale muze lisit (auto_increment ti vygeneruje vzdy max+1, takze v pripade ze nejaky zaznam smazes tam muzou vzniknout mezery)
pocet zaznamu zistis
SELECT count(*) FROM tabulka
Když už jsme u toho, tak jak bych mohl zjistit číslo určitého záznamu ve výsledku.

SELECT * FROM databaze ORDER BY datum

a teď potřebuji zjistit, na kterém řádku je záznam s určitým id.

Jinak bych to asi dělal takhle:
$i = 0;
while ($zaznam = MySQL_Fetch_Array($result)):
if ($zaznam['id'] == "moje_id"):
$radek = $i;
break;
else:
$radek = -1; // není tam
endif;
$i++;
endwhile;

Účelem toho celého je asi toto:
Mám stránku, na které se vypisuje databáze po x záznamech (prvních 30, dalších 30, atd.) se5ayen7ch podle data. Z hlavní stránky třeba vede odkaz určený přímo jednomu záznamu a já potřebuji zjistit, do ktrerých "30ti" patří. Potm už sestavím odkaz <A href="vypis.php?kterych_tricet=2">.

PAVEL
z.B:
SELECT count(*)
FROM tabulka as t1, tabulka as t2
WHERE t1.id='$id'
AND t1.datum>=t2.datum
Díky,
chyba byla jen ve zanku nerovnosti. Musí tam být t1.datum<=t2.datum. Pořídil jsem si stručnou přířučku MySQL a navíc jsem se podíval do reference.

K tomuto selectu:
Já to chápu tak, že se vybere pouze 1 určitý řádek z prvního "volání" tabulky a k němu se postupně přiřazují všechny řádky z druhého "volání" tabulky. Výsledkem je pak asi něco takového (samozřejmě pokud bych nechal vypsat tabulku a ne jenom COUNT(*).

řádek 1 | řádek 1
řádek 1 | řádek 2
řádek 1 | řádek 3
řádek 1 | řádek 4
řádek 1 | řádek 5
řádek 1 | řádek 6
řádek 1 | řádek 7
řádek 1 | řádek 8

Je to tak?

:>)
presne tak
jinak sory za to znamynko, takovy veci se mi stavaj porad (ale myslel jsem to dobre;)