Vyhledávání ze dvou tabulek

Mám problém. Pomocí PHP a MySQL jsem si doma udělal seznam filmů. V databázi jsou dvě tabulky "filmy" a "pujcene_filmy". Mám tam taky vyhledávání. Ale za Boha nemůžu přijít na správnej SQL dotaz, aby mi to vyhledalo film prohledávalo to současně obě tabulky najednou. Ještě podotknu, že v tabulce "filmy" mám PRIMARY KEY "id" a v tabulce "pujcene_filmy" pr. klíč "id_lend".

Svůj SQL dotaz jsem udělal takto, ale nefunguje mi:

SELECT * FROM filmy, pujcene_filmy WHERE $searchtype LIKE '%$searchstring%' AND (filmy.id = pujcene_filmy.id_lend)
ako sa vola stlpec z ktoreho vyhladavas (napr.: nazov filmu ...)
To, co jsi použil slouží k úplně něčemu jinému.

V tvém případě bude nejlěpší, když místo dovou tabulek uděláš jen jednu s jedním sloupcem navíc. Ten bude určovat, jestli je film půjčený.

filmy:
|  id  |  typ  |  nazev  |  autor  |
|  1001  |  1  |  Nazev filmu  |  A jeho autor  |

Sloupec "typ" podle hodnoty 0 nebo 1 urcuje typ filmu.
Je to jednoduchý. Musíš si určit nějakej sloupec jako PRIMARY KEY, jehož obsah bude u obou stejenej (ID, nazev_filmu...)
No a pak:

SELECT nazev_filmu FROM seznam, pujcene WHERE seznam.nazev_filmu = pujcenenazev_filmu

Nebo tak ňák by to mělo bejt
To je blbost! Víš, co tohle udělá?!

Vybere z databází "seznam" a "pujcene" všechny "nazvy_filmu", které jsou obsaženy v obou tabulkách.

A to by musela ještě být tečka v pujcenenazev_filmu -> pujcene.nazev_filmu
Samozřejmě vybere z tabulek "seznam" a "pujcene" , ne z žádných databází ;-).
Ale to, myslím, na věci nic němění.

On chce nějaké "vyhledávání" filmu, ale vůbec netuším, jak to myslí.
Asi by si představoval něco jak:
SELECT ... FROM .... WHERE id=100002 ze dvou tabulek najednou. Tedy nejspíš najít film podle jeho id. Jestli nebude v první tabulce, tak hledat v druhé.

Řešení mě teda napadají 2:
1) projít pomoc PHP první tabulku, a když tam nebude, projít druhou
2) podle mě daleko lepší - spojit obě tabulky a přidat sloupec, který bude rozlišovat normální vs. pujceny (viz. má předchozí odpověď)