id po insertu s auto_increment

Nezlobte se! Ptám se ještě jednou, kdyby se náhodou někomu chtělo odpovědět ;-)

------------------------------------------------------------------------------------
Tak i já budu mít zase jednou blbý dotaz...

Do databáze vložím nový řádek, id se vygeneruje samo pomocí auto_increment.
Otázka zní: Nedá se ihned po vložení zjistit id onoho nového záznamu?

Vím, šlo by zajistit obsluhu nových id samostaně a pak bych ho znal. Nejraději bych se ale auto_incrementu nevzdával.

Uvažoval jsem, jestli náhodou INSERT nevrací nějakou hodnotu (nejlépe ukazatel na nový řádek), ale tak tomu nejspíš nebude :-(
Pak by taky asi šly takové nespolehlivosti jako SELECT MAX(id) FROM table, ale...
Myslim že existuje něco jako mysql_afected_rows(). Vloží do pole výsledky INSERTU.
Díky moc, tuto funkci ale znám. Vrací jen počet ovlivněných řádků, tedy něco jako MySQL_Num_Rows(), ale na navíc se dá použít i na INSERT, UPDATE a DELETE.

Na druhou stranu jsi mě donutil nahlédnout do manuálu a co se nestalo: Najednou hledím, že existuje taky funkce MySQL_Insert_Id(void), která zjistí hodnotu posledního id vloženého pomocí INSERT ;-)

Jsem to ale blbec, ostatním stále radím, hledejte v manuálu a samotného mě tam nenapdne ani nahlédnout ;-) Vůbec jsem totiž nepočítal s tím, že něco takového existuje...

Tak pro ty, co budou řešit jednou podobný problém:
řešením je funkce MySQL_Insert_Id()!

PAVEL