razeni fotek ve fotoalbu

Mam problem :)

na http://family.wz.cz mam takove male fotoalbum nasich akci a pod, a moznost seradit nahledy fotek -> podle casu, podle poctu zobrazeni a podle poctu komentaru k fotce. V pohode funguje. Dodavam, ze vse je generovane pres PHP.

Clovek klikne na nahled, dostane se na stranku se samostatnou fotkou a nalevo ci napravo od ni jsou opet dva nahledy -> predchozi a nasledujici fotka. toto razeni ovsem funguje pouze pri razeni podle casu.

Rad bych to vyresil tak, aby se razeni fotek na strance s nahledy zachovalo i pro prechazeni po jednotlivych fotkach, coz se mi zatim nepovedlo (pro razeni podle poctu komentaru...)

// pro levy, predchozi nahled
$mysql1 = "SELECT id,sekce,nahled,sessions FROM foto WHERE sekce='$fo_sekce' AND id<'$fo_id' ORDER BY id DESC LIMIT 1";

// pro pravy, nasledujici nahled
$mysql2 = "SELECT id,sekce,nahled,sessions FROM foto WHERE sekce='$fo_sekce' AND id>'$fo_id' ORDER BY id ASC LIMIT 1";

tohle funguje bez problemu, ale pri pokusu o stejnou posloupnost pri razeni podle poctu zobrazeni (sessions) prichazi par problemu:

1) pocty sessions nejsou unikatni, tudiz x fotek muze mit stejny pocet zobrazeni, odpada tedy SQL "sessions > $pocet_sessions ORDER BY sessions DESC LIMIT 1", protoze tim z vysledku vyradim treba pet ruznych fotek se stejnym poctem zobrazeni.

2) Pokud bych znamenko zmenil na ">=", tak to jakz takz s funguje, ovsem problem nastava s bodem 3.

3) pri kazdem zobrazeni fotky se ji pricte 1 sessions, pokud tedy mela treba 25 a pravy nahled ma 26, tak pri kliknuti na nahled se vybira fotka s 26 sessions -> jenze to je ted i ta fotka, ze ktere jsme prisli, protoze po jejim zobrazeni se ji jeden hit pricetl :)


Mno... to ja jen tak, pokud nemate co delat a chcete si s necim lamat hlavu :)
tak si uloz id fotky y ktorej ides na dalsiu do $stare_id a pouzi SQL
WHERE id != $stare_id

neviem ci to pojde, skus
to jsem vyzkousel, ale nastane zase problem s tim, pokud nasledujici fotky maji stejny pocet zobrazeni => to bych postupne musel zakazovat vsechna jejich id a nechce se mi SQL zase takhle komplikovat.

tady se snazim zjistit, zda to nejde nejak lehce vyresit. Az pak zkusim napsat kod, ze kteremu by kdejakemu programotarovi slezly vlasy hruzou :)
udělej si sloupeček s automatickým vkládáním datumu , a pak uprav select, je to zaručené a vyzkoušené