include z kořenového adresáře

Odtud http://jakpsatweb.cz/odkazy_html.htm#korenove jsem se dozvěděla o kořenových adresách, o nichž jsem dřív neměla ani potuchy. Zdálo se mi to jako dobrá věc, tak jsem se rozhodla je vyzkoušet. Asi dělám něco špatně, ale nedaří se mi rozchodit tyto adresy v php include.

Pro ukázku: mám soubor menu.php, který se includuje do všech stránek. Potom mám další adresářovou strukturu, do souborů v ní se menu.php také vkládá. Takže adresa takového souboru je např. tvorba/bizule1/bizule1.php

do souboru bizule1.php napíšu <? include('/menu.php'); ?> , aby se vložil soubor menu.php z rootu.

bohužel to ale nefunguje. co vypíše databáze si můžete přečíst na http://elis.kvalitne.cz/tvorba/bizule1/bizule1.php

Vím, že se něco podobného v jednom threadu řešilo, ale bohužel jsem z toho nic nepochopila:( Takže děkuju za trpělivost s někým, kdo umí v php jen includovat a za případné cenné rady.
Trošku jsem si zagůglila a na stránce http://www.totalchoicehosting.com/forums/lofiversion/index.php/t13127.html jsem našla:

PHP includes are absolute (so including "/file.php" will look at the root directory of the server, not your website).

Using the $_SERVER['DOCUMENT_ROOT'] variable will point to the document root of the site you are accessing.

The reason your include was failing was because you are accessing your tchwebring subdomain, so it's document root is the tchwebring subdirectory under public_html, and you are trying to include a file that is in your public_html directory which is the parent directory of your subdomain (the directory above your document root).

There's a couple ways you can include that file that should work (Both include the file from the same location, which is the public_html directory of your main account):

<?php include("/home/cpanelusername/public_html/moreways.php"); ?>
This explicitly defines where the file is.

or

<?php include $_SERVER['DOCUMENT_ROOT']."/../moreways.php"; ?>
This looks in the directory above (/../) the document root for the file.

Hopefully I was clear enough for that to make sense.
Ne ne, je to mnohem jednodušší, include se dá použít s relativními cestami (teda doufám že mezi include a require není v tomhle rozdíl).
Používám běžně příkazy typu
require "./functions_html.php";
a funguje to, najde to správný soubor v kořenovém adresáři webu.
Takže problém bude možná v tom zápisu, podle mě (teď to nebudu testovat) je funkční tohle:
include "soubor.php";
a tohle
include "./soubor.php"; - je tam tečka, ta označuje aktuální adresář

A asi nefunguje tohle:
include "/soubor.php";
Tom:
>> require "./functions_html.php";
vlozi soubor z AKTUALNIHO adresare, ne z korene webu, stejne jako require "functions_html.php";

ze tohle include "/soubor.php"; nefunguje, to vime, na to jsme se ptali, o to nam jde ;-)

pravdu ma Thalia. navic na wz nemas do / vubec pristup.
include "soubor.php"; a include "./soubor.php"; jsou samozřejmě funkční, ale Elis chce, aby bylo funkční i include "/soubor.php"; , tedy z kořenového adresáře webu. Podle toho, co jsem zde výše zkopírovala, tenhle zápis ale zřejmě odkazuje do rootu serveru.

>>Používám běžně příkazy typu
>>require "./functions_html.php";
>>a funguje to, najde to správný soubor v kořenovém adresáři webu.
Tohle najde správný soubor v aktuálním adresáři.
Jo máte pravdu mi to v té chvíli nedošlo že je v jejím případě rozdíl mezi aktuálním a kořenovým, u mě je kořenový aktuální takže mě to hned nedošlo.
Aha, takže jestli to správně chápu, tak /soubor.php nefunguje a fungovat nebude, protože to ten soubor nehledá v mém rootu, ale v rootu celého webzdarma. No zas takový problém to není, spíš mě to zajímalo. Ale když v html napíšu normální odkaz na soubor /soubor.php, tak mi ho to v mém rootu najde. Takže péhápéčka to prostě jen dělají jinak.
Moc děkuju za objasnění.
> /soubor.php

To znamena soubor.php v korenovym adresari systemu souboru na PC, na kterym Apache bezi.

./soubor.php

Relativni cesta v systemu souboru. Narozdil od HTML, ve kterem vlastne relativni cesty doplni na absolutni sam prohlizec v zavislosti na href aktualni stranky...