cookie nebo session?

jak co nejlip udelat hlasovani o kvalite clanku. nejedna se mi o celej zdrojak ale o uchovavani dat. a nevim jestli mam pouzit cookie nebo session.

tak co myslite?

ted me tak napada, nejradsi bych pouzil session, ale nevim jestli se da nejak nastavit doba platnosti session.
teda neviem,ale cookies sa pouziva pre ulozenie nejakych konfiguracnych dat navyse si ich moze aj niekto vypnut.Session sa tiez poziva na to iste ale s tym rozdielom ze sa konfiguracne data ukladaju na strane servera,ale zase len pre kazdeho usera zvlast sa v podstate vytvara ID.Dobre je to k tomu aby si si vedel zistit ci uz tento uzivate hlasoval,alebo nie.Samotne hlasovacie data vsak musia byt globalne a kazdemu userovi sa musia zobrazovat vysledky, takze je ich potrebne ukladat najlepsie do nejakej MySQL databazy.
(daju sa aj do suboru,ale moze tam vzniknut problem z bezpecnostou.
je, tak to jsem se asi blbe zeptal. ja vim na co pouzit session a cookie a vysledky z hlasovani samozre ukladam do DB. ale netusim co pouzit pri zabraneni opakovaneho hlasovani od jednoho uzivatele.
Jasně já bych použil session, kulivátomu, že cookie si může uživatel snadno smazat. Doba platnosti session se nastavit dá zcela určitě. Podívej se do manuálu na php.net na session.cache_expire().
Kurňa co to tady melu? Ono je to jedno, protože i ta session ti vytvoří cookie na straně klienta, aby se mohl klient identifikovat. Když si ale on smaže tu cookie tak se stejnak nepozná, založí si novou session a může hlasovat zase.
spook:

Proti zabránění opakovanému hlasování je IMHO dobrý používat IP adresu a nejlépe to ještě zkombinovat s typem browseru a pod.
no jo, ale vetsina uzivatelu nema stalou IP adresu a tak by mohly po opetovnem pripojeni k netu hlasovat znova. nebo se mylim?
spook> Pouzij IP + cookies.
a co kdyz tech ulozenejch informaci v cookies bede moc? nebude to zpomalovat chod stranky?
IMHO ne.
takze jen pro kontrolu jeste jedna otazecka.

neni ukladani ip trochu zbytecne? dyt de prece muze mit stejnou ip vice pocitacu.
spook: Tak si počkej na IPv6, to už by nemělo být možné, aby jednu IP mělo více počítačů.
dik vsem za rady