Seznam přihlášených

Čauky

Mám na stránkách systém přihlášení, kde php skript nejdřív ověří přístupové jméno a heslo v databázi a pak je založena SESSION, která řekne každý stránce, že je uživatel přihlášen.

Můj dotaz je, jak můžu vypsat všechny přihlášené uživatele...?
Napadlo mě, že dám do databáze jednotlivý připojení, kde bude sloupec "logout", kam se zapíše třeba hodnota 1 místo defaultní nuly vždy, když uživatel klepne na odkaz "odhlášení", a vždy když se loadne nová stránka, tak to akorát vypíše všechny záznamy z db, kde je "logout" = 0...
Ale je to takový hodně nemotorný, zvlášť když ne každej mačká odkaz "odhlášení"...

Jde to nějak jednodušejc?

Díky vám mockrát...
Nevim, ja jsem sessions nikdy napoužíval, vím, že by to asi bylo jednodužší, ale prostě už ani nevím, no, udělal jsem si vlastní obdobu sessions, do souborů, k jejichž čtení musím být přihlášen includuju soubor security.php, který ověří, jestliklient posílá nějaké specifické cookie, pokud ne, zeptá se na jméno a heslo, které ověří, vygeneruje nějaké náhodné číslo, které spolu s aktuláním časem, ip-adresou, user-agentem klienta a loginem uloží do db, do tabulky aktivní uživatelé a to samé číslo pošle v cookie klientovi a pak vždy při jakémkoli načtení stránky aktualizuje uživateli platnost té cookie + aktualizuje časový údaj v dané tabulce....

když klient sice cookie posílá, ale podvrženou (ip a/nebo user-agent a/nebo login se neshodují s žádným záznamem), odstraní záznam s daným číslem (odhlásí danou "session") a "vynadá" klientovi za pokus o neoprávněné vniknutí...... no snad jsem princip nastínil... jo ještě s každým voláním security.php samozřejmě kontroluju a promazávám záznamy ("sessions"), které jsou starší, než doba, kterou mám nastavenu v proměnné $timeout...

takto je pak velice jednoduché kontrolovat, kdo je právě přihlášen, odkud.. a podobně...
Nejjednodušší to bude asi tak, že když uživatel přijde, tak mu zapíčeč do db login=1, a když se odhlásí, tak login=0
LOL "zapíčeč" :))) super překlep :DD
skaff: No, jo no :D vždyť je ho hed vedle :D