Zpomaluje běh DB velká tabulka?

Mám databázi velkou kolem 20 položek, může se stát, že to znatelně zpomalý běh webu?
databázi s 20 tabulkama? nebo databázi s tabulkou s 20 položkama?
ale imho na rychlost webu budou mít vliv počty položek v řádech desítek tisíců, a to ještě možná, a to ještě podle složitosti sql dotazu... aspoň si to teda myslím
<HTML>nekdy staci blbe udelana databaze s tabulkou o tisicich radku - hlavne nastavit indexy tak jak maji byt a pouzivat spravne datove typy (videl jsem i weby, kde se na vsechny data pouziva dat. typ "text" a to si piste ze to vykonu moc nepomuze)</HTML>
Takže tabulka s 20položkama a s tisíci řádky by neměla běh webu ZNATELNĚ zpomalit?
Jak píše mira je to otázka použití. Dokážu si představit tabulku s 1000000 ř, kdy odezva webu bude skoro okamžitá. Umím si taky představit tabulku se 100 ř. a nevhodným použitím bude nemožné stránku používat...
A můžete sem někdo hodit co to znamená složitej a blbě napsanej sql dotaz?nějaký příklady...
ok :D


$sql = mq(
"SELECT
SUM(strelci_archiv.branek) as TOTAL,
strelci_archiv.*, tymy_strelci.id_tymu, tymy_strelci.jmeno, tymy_strelci.pozice,
tymy.jmeno_tymu, tymy.id_tymu, tymy.logo_tymu_small
FROM strelci_archiv, tymy_strelci, tymy
WHERE tymy.id_tymu=strelci_archiv.id_tymu
AND strelci_archiv.id_hrace=tymy_strelci.id
AND strelci_archiv.schvaleno='y'
AND strelci_archiv.sezona='$sezona'
AND strelci_archiv.rocnik='$rocnik'
group by strelci_archiv.id_hrace HAVING TOTAL>0 order by TOTAL DESC LIMIT $limit

"
);
Kdyz uz se to tu zminilo ... muzu se zeptat, jak presne fungujou ty indexy a jak by se meli nastavovat? Tim nastavovanim myslim, jak by meli sdruzovat ty atributy ... bo co to vlastne dela ... Naklikat v phpmyadminu to zvladnu :)
Indexy dramaticky zkracují rychlost odezvy databáze. Jsou-li ovšem dobře navrženy. Takže hurá na studium:

http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=912
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=914
Hehe, mam tu z praxe jeden fakt blbě naspaný SQL, chcete ho videt? Je pomerne dlouhy. Původne bezel asi tak 15 min. Optimalizoval jsem ho asi na 10s.
tak je to na markovo.wz.cz/z/asi_perla.sql
Marek: je tam nekde i ta tvoje optimalizace?
Neni.. tu bych musel stáhnout... ale slo o to ze jsem udelal jeste jedno view a upravil podmínky. Jestli si vzpomenu, tak příští týden vystavím...
Zkusím se podívat, jestli to nemám lokálně....