dotaz do sql

Zdravim chtel jsem se zeptat jakym zpusobem se spoji v databazovem dotazu and a or. dam priklad

SELECT * from projekty WHERE param='0' and kategorie='1' or vedouci_projektu='41' or odpovedna_osoba='41' ORDER BY id asc LIMIT 0, 15

tak tady mi to uplne ingoruje to od prvniho or uz my to nevyhleda to co potrebuju nema prosim nekdo radu jak to vyresit?

Diky moc Petr
myslite or musis imho dat AND neco!='41'
Ja potrebuju aby ten dotaz znel vyhledej v projektech projekt kde para=0 a kategorie=1 nebo vedouci_projektu=41 nebo odpovedna_osoba=41.

Jde mi o to ze ten clovek muze byt bud vedouci projektu nebo odpovedna osoba nebo oboje a nebo taky nic a pokud neni nic tak se zaznam nevypise pokud je alespon jedno tak se vypise.Ale v tomhle dotazu je jeste dost podnimek s "and" tak prave nevim jak to napsat aby to fungovalo. Diky
Z žádného tvého vysvětlení není jasné jak to myslíš.
Tohle:
kde para=0 a kategorie=1 nebo vedouci_projektu=41 nebo odpovedna_osoba=41.
je to samé jako to co máš v tom dotazu, takže jestli to opravdu chceš takhle, tak to funguje.
Mám pocit že tvůj problém bude v ujasnění si logiky těch podmínek. Není to náhodou (tipuju protože opravdu jsi to nevysvětlil) takhle?:

SELECT * from projekty WHERE param='0' and (kategorie='1' or vedouci_projektu='41' or odpovedna_osoba='41') ORDER BY id asc LIMIT 0, 15

Prostě závorkování. Pokud máš několik OR a potřebuješ aby platila jedna z nich, ale zároveň aby vždy platila nějaká jiná, tak to musí být
hlavní_podmínka AND (vedlejší_podmínky_spojené_pomocí_OR)
ano, zavorky. jak v matematice.