tvorba šifry?

zdravím s PHP začnám a napadlo mě že by šlo vytvořit určitou šifru pomocí nahrazování znaků. (napadlo mě o u příkladu na odstranění diakritiky)

problém je že bych potřeboval jeden znak nahradit za 2znaky. Neměl by někdo řešení popřípadě kus kodu na ukázku?
(žádat celý je asi nesmysl)
http://cz.php.net/manual/cs/function.str-replace.php
díky takže pokud sem pochopil tak by mi mohlo stačit toto:

$phrase = "abc cd.";
$healthy = array("a", "b", "c", "d");
$yummy = array("xx", "yy", "99", "F");

$newphrase = str_replace($healthy, $yummy, $phrase);

a :
echo $newphrase; (xxyy99 99F)


jsem ted mimo svoje PC a nemohu to odskoušet a jak se dostanu k PC tak budu zas bez netu. takže bych potřeboval jen vědět jestli by to takhle šlo. předem díky
jo vrátí to:xxyy99 99F
<HTML>Taková šifra je k ničemu, protože je-li s ní zašifrován nějaký delší souvislý text, lze ji velice jednoduše pomocí frekvenční analýzy rozluštit.

Dnes se monoalfabetické šifry nenosí :|</HTML>
no myslím že jako ukázka pro skautský oddíl to bude stačit :D ale ještě jednou díky
to jo ale čistě teoreticky pokud to použiji 10x( 100000000000x) za sebou tak nevím kdo by ot luštil. ale toto je mimo moji chápavost mě stačí když to bude fungovat mě :D
Dej si ale pozor, aby ta šifra byla dešifrovatelná. Ona se zdá hodně jednoduchá, ale stačí málo a zpětným chodem dostaneš něco jiného ;)
Obzvlášť pokud budeš některé znaky nahrazovat dvojicí znaků a jiné znaky pouze jedním. Pak může být problém při dešifrování poznat jestli má ten algoritmus vzít následující jeden znak a "obnovit" z něj například písmeno 'a', nebo vzít následující dvojici znaků, což už by ale bylo písmeno 'g' ...
Někdy jsou šifry schválně udělané tak, aby dešifrování nebylo triviální. Typickým příkladem je XYZ šifra.

http://instruktori.vutbr.cz/akce/tmou/2000/index.php?what=mesto11
Mi jde o to, aby pak nebyli skautíci zmateni anebo aby se nedostal RBN do nesnází poté, co se ho nějaký skautík docela logický zeptá "A proč teď bereš jen jedno písmeno a ne dva, když předtím jsi bral dva? Kdybys vzal dva tak by to fungovalo taky, ale dostal bys něco jiného!"
sakra že já tam dával takovej příklad:D

pokud píšete sms tak ta má "nová" šifra bude:

číslopočet stisknutí

tedy:
a - 21
k - 52
y - 93
.
.
.
mezery a takový nějak vymyslým. takže předem děkuji za odpovědi a měj te se.
díky
Šiframa se docela zabývám. S SMSkama se dá čarovat. Kdopak vyluští tyto dvě šifry? První je jednoduchá, ale jsem zvědavý na tu druhou:

9332299993277762

*426# 79, 1* 3# 79, 2470962, 3#*7
to první je webzdarma, to druhý nevim ;)

nezapomeňte, že na různých značkách mobilů se smsky píšou trochu jinak (týká se to teček, čárek, mezer a speciálních znaků) ;)
Ta druhá šifra je nezávislá na tom, jak se na konkrétním mobilu píšou SMSky. Toť jako malá nápověda.
Taky jsem se jeden čas bavil šiframa. Ona je to poměrně rozsáhlá vědní oblast. Narazil jsem tam na zajímavou hříčku, která nepotřebuje extra dekódovací algoritmy a přesto zašifrovaný text vypadá nedobytně. Posuďte sami, text je nutné brát bez uvozovek.
před šifrou
"Takový kratší textík, který může někomu zamotat hlavu, ale když ví, jak na to, je to brnkačka. :-) "
zašifrované
"Tšknta,,k aítěal a k ektejjč otro aek veýmhkk a ýx uld t. tm ayno kíůzvža : rkžau b- a,em,vtr) t o íon "

kódovátko a dekódovátko najdete na markovo.wz.cz/z/sifra.zip, vyzkoušet na markovo.wz.cz/z/sifra.php

Je to fakt jendoduché, nic, čím by se měly kódovat tajné informace...
Re: Quinix
To druhe je "AHOJ" :-)